Fostul deputat Adrian Popescu devine vicepreședinte al Consiliului Județean Bacău din partea Alianței Liberalilor și Democraților (ALDE) Bacău.
![](https://ziaruldebacau.ro/wp-content/uploads/2018/04/consilieri-judeteni-ALDE.jpg)
După 11 luni de mandat ca ales județean, Popescu îl înlocuiește pe Marius Gheorghiță, demis din motive neanunțate public de ALDE, dar la presiunea grupării ministrului Viorel Ilie, prim-vicepreședinte al județenei acestei formațiuni politice.
Miercuri seară, Biroul Permanent Teritorial al ALDE a votat, iar Adrian Popescu a obținut 26 de voturi din 26.
Adrian Popescu are 54 de ani, este născut în Bacău, a absolvit Liceul „Lucrețiu Pătrășcanu” și de profesie este inginer mecanic. Popescu are un copil și este divorțat. În legislatura 2008-2012 a fost deputat PDL.
Înainte să fie parlamentar, Adrian Popescu a fost membru al ApR, după care a ajuns în Consiliul Local Bacău, în perioada 2004-2008, din partea PDL. În 2012, a candidat fără succes la alegerile generale, din partea ARD, alianță formată din PDL, Forța Civică și PNTCD.
ALDE Bacău, aflat în majoritate alături de PSD, l-a desemnat pe Adrian Popescu vicepreședinte al Consiliului Județean, dar oficializarea se va face prin votul aleșilor județeni. Următoarea ședință a Consiliului este chiar joi, 19 aprilie 2018.
ALDE ma pierdut de votant.
Nu i-am votat pe oportuniști, dar cu creatura asta, nici atât
Ce realizari il recomanda?
Afacerile din mediul privat pe care le-a dat de gard cu tot sprijinul socrului?
Un oportunist.
Mai Stan, il recomanda ,,calitatea,, oportunism sau pupincurism. Plus traseismul politic, fiind printre ,,campionii,, judetului, alaturi de Berca, Banu, Stavarache s.a.