În urma monitorizării efectuată de către reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică Bacău, împreună cu reprezentanţii Inspectoratului de Jandarmi Judeţean – SOF OPERATIV s-a constatat că doi băcăuani nu au respectat măsura auto-izolării la domiciliu.
În urma controalelor efectuate, cei doi monitorizați nu erau acasă, motiv pentru care, în conformitate cu prevederile Ordinului M.S. nr.313/2020, s-a aplicat sancţiune contravenţională conform H.G.nr.857/2011, cu modificările şi completările ulterioare, art.30, lit.h, în cuantum de 10.000 lei.
Dacă el, suspect, iese intenționat din casă să îmbolnăvească și alți oameni, oare ce gândire are??
Deci unii chiar nu gandesc, si noi suntem veniti in vacanta, ok, de acord, dar ne-am autoizolat chiar daca si in Italiana am fost mult mai atenti de cand cu zvonul cu virusul, nu ma sperie faptul ca l-as putea avea, ma sperie ca as putea sa-l dau Doamne fereste la un batran care deja are probleme si chiar s-ar chinui apoi sa supravetuiasca! Deci clar sustin autoizolarea, o fi o “raceala”, joc politic si tot ce vreti, dar hai sa fim responsabili!
daca am o bomba pe mine si ies pe strada si zic ca o detonez ma inpusca pe loc dar daca am corana virus ma plimb nestingherit pe strada ce se intimpla o amenda si 3 luni puscarie
Nu are nici o logica si nici un sens comparatia ta … Cand te plimbi pe strada cu o bomba si ameninti atunci e atac terorist . In cazul de fata persoana respectiva nu a respectat o interdictie iar pedeapsa conform codului penal s-a pus in vigoare . Insa nu e nici macar echivalentul pedepsei cand infectezi pe cineva in mod voit … Sa spunem ca ai HIV si intretii relatii sexuale cu o persoana fara sa-i spui . In cazul nostru nici nu este demonstrat ca persoanele in carantina au corona virus si acestia nici nu vor sa transmita virusul in mod voit si probabil acum o sa-mi spui „Cum nu in mod voit daca au iesit pe strada si nu au respectat carantina” Adevarat dar asta nu inseamna ca au iesit ca sa-ti faca tie rau si sa iti transmita virusul … au iesit oamenii poate sa-si faca cumparaturi smd insa vor plati pentru acest lucru .
Insa sa aberezi si sa spui ca e acelasi lucru ca un atac terorist e total deplasat .