Azi începe Festivalul „Zilele Bacăului”, organizat pentru prima oară de Teatrul Municipal Bacovia, cu finanțare de la Consiliul Local Bacău. Capul de afiș este concertul Goran Bregovic & Wedding and Funeral Orchestra, programat pentru sâmbătă, 10 octombrie.
Pe site-ul turneului lui Goran Bregovici, nu este menționat Bacăul, doar, pe 9 octombrie, un concert în Olanda. Pe site-urile Primăriei Bacău și al Teatrului Bacovia nu sunt publicate detalii despre Zilele Bacăului, iar organizatorii nu au remis presei niciun comunicat. Pentru Zilele Bacăului, s-au alocat de la bugetul local 180.000 de lei.
9 octombrie
Ora 12-18: Street Art Performance
Ora 20-22.30: concerte scenă din Piaţa Catedralei
Ora 22.30 – 3D mapping and visual projection pe clădirea Prefecturii Bacău
10 octombrie
Ora 12-22: Târgul meşterilor populari în Parcul Catedralei, Târgul vinului şi ateliere de gătit în aer liber
Ora 21-23: concert Goran Bregovic&Wedding and Funeral Orchestra
11 octombrie
Ora 12-18: ateliere de animatie stradală, cavaleri, personaje fantastice – bulevardul dintre Piaţa Tricolorului şi Parcul Catedralei
Ora 16-18: menestreli şi trubaduri: concerte de muzică medievală şi renascentistă.
Ora 18-20: atelier interactiv de “poveşti”
Ora 20: parada personajelor de poveste cu făclii
Ora 21: concert Filarmonica Mihail Jora Bacău
Ora 22.30: spectacol cu efecte pirotehnice
Esti in eroare, Florin. S-au alocat 180.000 lei. Si astazi se solicita suplimentarea bugetului cu 40.000 lei.
O parte din programul de azi, cel cu incepere de la ora 12.00, deja nu a mai avut loc! Dl Tescaru si-a bagat prietenii cu o improvizatie de scenuta in centrul Bacaului! O mare brambureala! Un nivel scazut de organizare! Marghiol ne va da mici si carnati alaturi de balci! Este o mare vrajeala ca nu vom avea fum de gratare! Primarule, pleaca si lasa-ne! Nu uita sa-i iei si pe Pandelica si Sigartau cu tine! Sunteti jalnici alaturi de Ababei!
In proiectul de hotarare, votat de Consiliul Local, era un program mai amplu, cu mai multe evenimente. Unde au disparut?