Prof. univ. dr. Adrian Cotîrleț și echipa sa de medici chirurgi au prezentat, săptămâna trecută, în cadrul Congresului Anual organizat de Asociația Franceză de Chirurgie (care are o vechime de 125 de ani), o lucrare care însumează experiența celor 5 de ani de chirurgie laparoscopică hepatică de la Spitalul Municipal de Urgență Moinești.
![](https://ziaruldebacau.ro/wp-content/uploads/2021/11/dr-adrian-cotirlet-paris-chirurgie-francofona-e1636610732255.jpg)
Lucrarea intitulată „Rolul laparoscopiei în chirurgia chistelor hepatice” a fost elaborată de prof. univ. dr. Adrian Cotîrleț, dr. Edi Popa, dr. Daniela Andriescu și dr. Raluca Coșa și prezentată într-un cadru deosebit, în fața unui public prestigios de specialiști în domeniul chirurgiei. „Experiența noastră în chirurgia laparoscopică hepatică a fost apreciată de cei prezenți”, a spus dr. Adrian Cotîrleț, pentru Ziarul de Bacău.
Spitalul Municipal de Urgență Moinești, reprezentat cu succes și la congrese din România și Republica Moldova
![](https://ziaruldebacau.ro/wp-content/uploads/2023/09/Adrian-Cotirlet-si-academician-vasile-sarbu.jpeg)
De asemenea, pe 20 septembrie, prof. univ. dr. Adrian Cotîrleț a participat și la Conferința Științifică Națională de Toamnă a Academiei Oamenilor de Știință din România (AOSR), care se desfășoară sub emblema „Știința pentru o societate sănătoasă”, la Constanța. Managerul SMU Moinești a fost prezent în calitate de membru onorific al Academiei, iar la secțiunea medicală a prezentat un raport privind desfășurarea celei de-a 18-a Ediție a Zilelor Medicale ale Spitalul Municipal de Urgență Moinești, care „pentru prima dată anul acesta, a beneficiat de înaltul patronaj al Academiei”.
Următoarea manifestare este Congresul al 14-lea al Asociației Chirurgilor din Republica Moldova, care a început pe 21 septembrie, la Chișinău. Spitalul Moinești, în aceeași formulă în care a fost și la Paris, este prezent cu o lucrare numită „Conversia în colecistita acută abordată laparoscopic”. „Este experiența a 3.576 de colecistectomii laparoscopice, făcute în intervalul decembrie 2018 – decembrie 2022. Eu, de altfel, voi prezida și o ședință de comunicări a acestei asociații”, a precizat dr. Adrian Cotîrleț.
Lasă un răspuns