Curtea de Apel Târgu-Mureş a respins marţi prin sentinţă definitivă acţiunea oraşului Dărmăneşti în vederea anulării hotărârii Consiliului Local Sânmartin prin care cimitirul militar din Valea Uzului a fost trecut în proprietatea publică a comunei, transmite agenția maghiară de presă MTI.
Curtea de Apel a respins, ca instanţă de apel, recursul primăriei oraşului Dărmăneşti împotriva hotărârii în prima instanţă, cu conţinut similar.
Reamintim că o Hotărârea de Consiliu Local emisă în 29 martie 2019 de Consiliul Local Dărmanești a provocat tensiuni între maghiari și români după ce Cimitirul din Valea Uzului, devenit cunoscut drept ”cimitirul maghiar”, a ajuns în domeniul public al localității și, astfel, a fost delimitată o ”parcelă românească”.
Apartenenţa localităţii Valea Uzului, astăzi nelocuită, şi a cimitirului militar şi a clădirilor de cazarmă aflate pe teritoriul aşezării, precum şi parcela românească înfiinţată anul trecut în acest cimitir, fac obiectul nenumăratelor procese la tribunalele româneşti. O parte din aceste procese au fost iniţiate de Sânmartin, o alta de Dărmăneşti, iar un al treilea grup de procese a fost intentat de prefectul judeţului Bacău.
În Cimitirul din Valea Uzului sunt înhumați peste 1143 de soldați de mai multe naționalități, eroi ai Primului și celui De-al Doilea Război Mondial. Majoritatea soldaților înhumați erau de naționalitate maghiară însă, pe lângă aceștia, s-au numărat și soldați germani, români, ruși sau austrieci.
Tensiunile au escaladat în luna aprilie 2019, după ce Primăria Dărmănești a amenajat în ”cimitirul maghiar” o ”parcelă românească” unde a amplasat 52 de cruci de beton și un monument în memoria eroilor români. La scurt timp, toate crucile au fost ”îmbrăcate” în saci negri de gunoi.
Întreg scandalul a fost orchestrat de liderii ALDE, aflați în campanie electorală, beneficiind de sprijinul prefectului de atunci, Luminița Maricica Coșa, care avea să fie dată afară.
Daca procesul se judeca la Bucuresti, Constanta sau altundeva in mod sigur hotararea era cu totul alta. Nu e prima data cand la Tg.Mures se dau hotarari controversate. Rusine
Bați câmpii cu grație. Legea primează în fața unui cadastru făcut de niște prostani. Hotărârea ar fi fost aceeași peste tot, chiar dacă s-ar fi găsit vadimiști care ar fi tergiversat dosarul cum au făcut-o până acum. Acum șezi blând și dă cu smiorc-smiorc pe toate forumurile româniste de cât de „răi” sunt „hungurii”.
Foarte bine!
Instigatorii nu duc lucrurile inainte. Macar am scapat de o grija si povoara. Nu mai trebuie sa mai vina pe plaiurile noastre aceste figuri excentrice.
Locul cu pricina, Valea Uzului se gaseste in perimetrul teritorial al judetului Harghita asa cum a fost delimitat din anul 1968. Cum se face ca o comuna din alt judet sa -si insuseasca o parcela de teren aflata la cativa km dincolo de limita teritoriala a acestui judet??
Ce se întâmplă cu cei care au dat autorizație ?