La Colegiul Ferdinand I din Bacău, informatica nu este o disciplină ca toate celelalte, a reușit să devină unul dintre instrumentele care apropie elevii de ceea ce însemnă un învățământ actual, ancorat în provocările lumii moderne.
![](https://ziaruldebacau.ro/wp-content/uploads/2014/04/edu.ferdinand30.jpg)
Competiția și reușita sunt două dintre trăsăturile spiritului ferdinandist. Anul acesta, colegiul împlinește 150 de ani. YoungCoderCamp va demonstra modul în care informatica, o disciplină care se “asortează” cu orice, este liantul, instrumentul care poate schimba constructiv lumea interconectată în care trăim.
YoungCoderCamp se desfășoară în perioada 16-21 octombrie 2017, în cadrul evenimentului EU Code Week, care beneficiază de sprijinul Comisiei Europene. Acest proiect a câștigat o finanțare în valoare de 300 euro.
YoungCoderCamp include activități și concursuri pe echipe și individual, pe domeniile: Robotics Drones, 2D/3D Animations, Programming. Competiția va avea 4 secțiuni Code Fashion (secțiune dedicată exclusiv fetelor –având la dispoziție o temă dată, echipele vor realiza un proiect care să pună accent pe eleganța în programare), Programming Drones and Robots (fiecare echipă mixtă va programa un robot și o dronă conform task-urilor primite), 2D/3D animations (fiecare echipă, utilizând elemente de programare, va realiza o o poveste animată dedicată sărbătoririi celor 150 de ani ai colegiului), High Development of Code ( este secțiunea dedicată participanților la olimpiadele și concursurile de informatică)
Proiectul este coordonat de catedra de informatică a colegiului (Ana Întuneric, Cristina Sichim, Crina Muraru, Liliana Ursache, Mihaela Cătărău) și are o participare record: 100 de elevi. Buna desfășurare a concursului este asigurată de informaticiana Florina Macovei și inginerul Florinel Țampău.
Lasă un răspuns