UPDATE ora 13.15: Contactat telefonic, Petruș Rădulescu, directorul tehnic al CRAB, a estimat că abia marți la prânz se va finaliza umplerea conductei cu apă și se speră în reluarea programului normal de furnizare în partea a doua a zilei. Până atunci, se mențin restricțiile și orarul anunțate încă de ieri. Referitor la reclamațiile băcăuanilor care n-au avut apă nici după program, Rădulescu a precizat că s-a livrat o cantitate peste media zilnică, dar nu a ajuns în tot orașul, deoarece oamenii își fac rezerve.
––––––––––––––––––––––––––––––––-
Duminică-seara, în jurul orei 23.00, echipele de la Compania Regională de Apă (CRAB) au reușit să rezolve avaria la conducta de apă, care a lăsat pe uscat orașul Bacău începând de sâmbătă după-amiază. S-a reparat imediat și o vană ce se blocase și s-a dat drumul la apă, pentru umplerea controlată a circuitului.
În urmă cu câteva minute, viceprimarul Iulian Stoican a explicat pentru Ziarul de Bacău că umplerea celor 60 de kilometri de conductă cu necesarul de 60.000 de metri cubi de apă, la un debit de 2.000 de metri cubi pe oră, se va face până diseară sau în prima parte a zilei de marți. Abia atunci se va putea considera că s-a revenit la normal.
Mincinosilor !!!! Stau in centru…si nu am apa de sambata dupa-amiaza ‘ Abia a curs pentru un bidon..sa ai ce turna in toaleta.Asta e un TUN Controlat pentru cei ca vand apa in magazine.Sa va fie rusine!!!
ORASUL ACESTA ESTE CONDUS DE INCOMPETENTI..V ATI BATUT JOC DE NOI LA PRIMA INZAPEZIRE SI ACMA CU APA
minciuni cu apa ….da ti drumul la apa ….
Pana la urma pe cine sa credem? In Desteptarea Radulescu de la CRAB spune ca apa va ajunge in oras abia marti dupa amiaza. Aici, Stoican sustune ca in seara asta avem apa. Pe asta din urma, ca si pe ceilalti din Primarie, mai ca nu i-as crede!
Apa ajunge in Bacău, după care mai sunt unele proceduri până se livrează populației. Noi am publicat estimarea de dimineață, Deșteptarea abia acum a venit cu informații, normal că diferă. Vom vedea până la urmă cum va fi, important e că s-a făcut reparația.
@ZB; Va rog sa intrebati pe viceprimar,directorii de la CRAB etc, de ce nu s-a anuntat (prin politia locala(sirene prin oras), media, tv, etc) inainte de a se lua apa pe cetatenii platitori de taxe? sa ne trezim ca nu mai curge dintr-o data apa…nu-i normal in 2015…si a doua chestiune…disconfortul creat 4 zile cum va fi reparat? demisie, facturi mai mici?
asteptam raspuns!!!
multumesc
Eu am avut dimineața la o presiune normala apa rece…sper sa fiu la fel de norocos și tura viitoare
BATAIE DE JOC GENERALA!!!CU CE D ZEU SA NE GOSPODARIM? CU APA PRAF ZIC:-(
daca romania e urmarita de blestemul coruptilor asta e arunci la fier vechi pt bani pompe si puturi DRACU SA VA IA
RUSINE!Cum este posibil ca un oras intreg sa stea fara apa trei zile??va bateti joc de oamenii datorita carora sunteti in fruntea orasului.Cand terminati cate ceva iesiti in frunte,iar acum stati cu capul la cutie…Vor mai veni alegeri si ve-ti primi ce meritati
Cata galagie pentru nica tata, da cand va cacati in fundu curti cum era ?
Am înțeles,este o situație accidentala care poate fi gestionata mai rău sau mai bine,dar înainte de aducțiune de la Valea Uzului de unde se capta apa?????Va prezenta cineva scuze pentru situația creata,va plăti cineva??? Cum se face ca doar anumite blocuri au avut apa după acel program?
Sunt multe întrebări,dar bine ca nu sunt alegeri locale săptămână viitoare…
Bun, bun…marti seara vine apa. Intrebarea e cand va fi si potabila?
Eu va sugerez sa va culegeti stirile cum trebuie. Sa va interesati calumea, si sa nu vorbiti prostii. Habar nu aveti cand o sa revina apa ! Publicati articole aiurea doar pentru ca stiti ca bacauanii pentru asta va acceseaza siteul. Pentru stirea cu apa !
pai io cu ce ma spal la partile intime ?!?
SSSST, a venit. Faceti kk linistiti.
Pentru nicu. Daca tu te.ai nascut la tara dute acolo si lasa.ne ca esti cu vaca.