Municipiul Bacău, prin Direcția Salubrizare, Agrement, Parcuri, va efectua, începând cu data de 10 august, cel de-al doilea tratament avio pentru combaterea țănțarilor și a căpușelor, pe întreg teritoriul municipiului Bacău.
![](https://ziaruldebacau.ro/wp-content/uploads/2013/07/even.avio_.jpg)
Anterior, sâmbătă, 04 august, de la ora 05.45, în parcurile din Bacău și pe marginea canalului Bistrița, se va mai aplica un tratament pentru combaterea țânțarilor și a omizilor, generația a II-a.
Tratamentul avio constă în pulverizarea aeriană ultrafină a substanțelor de combatare a țânțarilor, a căpușelor, dar și a omizilor. Substanțele folosite sunt avizate de către Comisia Națională pentru Produse Biocide.
Valoarea totală a contractului de achiziție publică încheiat în vederea aplicării tratementelor avio, în anul 2018, este de 456.000 lei, fără TVA.
Condiţiile meteorologice nefavorabile: precipitații, intensificări ale vântului etc, ar putea prelungi intervalul pentru efectuarea tratamentelor avio în Bacău.
Lasă un răspuns