Procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA) continuă cercetările în dosarul angajării fostului șef al Administrației Bazinale a Apelor Siret la Primăria Bacău.
DNA Bacău a deschis în 2021 un dosar penal privind traseul dubios al hârtiilor prin care șeful ABA Siret a fost angajat mai puțin de o zi la Primărie.
ABA Siret a transmis Primăriei Bacău o solicitare mai puțin obișnuită, pe data de 27 noiembrie 2020, prin care a cerut detașarea unui inginer, care să ocupe un post vacant. Solicitarea era semnată de nimeni altul decât Răzvan Găină, directorul ABA Siret.
Peste doar două săptămâni, același Găină trimite o solicitare către Primăria Bacău, pentru a fi angajat pe postul de inspector de specialitate. Este acceptat în aceeași zi, 9 decembrie, printr-o dispoziție de primar. A doua zi, 10 decembrie, când trebuia să vină la muncă, Răzvan Găină a fost detașat la ABA Siret, Primăria dând curs solicitării semnate de același Găină.
Prin intermediul angajării la Primăria Bacău, Găină a putut fi detașat din nou la ABA Siret, pentru a putea prelua funcția de director. În acest moment, dosarul a fost declinat la DNA Târgu Mureș, care anchetează mai multe situații similare.
La solicitarea Ziarului de Bacău, DNA a precizat că dosarul angajării lui Răzvan Găină este „în lucru”, însă alte informații nu pot fi dezvăluite, pentru a nu fi periclitată ancheta.
În alt dosar, instrumentat de DNA Bacău, Răzvan Găină a fost condamnat cu suspendare pentru abuz în serviciu, după ce a recunoscut angajările pe criterii politice. Detalii, AICI.
Între timp, Primăria Bacău a încredințat unei firme conduse de Răzvan Găină elaborarea unui studiu de fezabilitate de 50.000 de euro pentru realizarea unui parc fotovoltaic.
Cand se prescriu faptele?
Se pare ca asta este noua moda la magistrati, viitori tineri pensionari speciali.
noroc ca nu e de la psd nici el nici primarul ca doamne fereste se rezolva de mult cu condamnare.
Prostie tupeu sau altceva?
Păi știi că Găină ăsta e cercetat penal și îl plimbi prin primărie să-i dai lui și lui Kazan să facă un studiu de 50000 euro și să nu ai finanțare pentru proiect?
Ce urât miroase treaba asta!
Bașca terenul pus la dispoziție e o fostă groapă de gunoi ….Multe gunoaie!Multă mizerie!
Parcă studiul ăla pentru fotovoltaice era cam scump.
Găină se pricepe la toate din câte se pare.La rezerva de apă se pricepe?Da.
La studii fotovoltaice?Da.
La angajări trucate?Da
Atunci e bun și la Viziteu.
Acum nu doar găină a fost angajat ciudat la primărie Sunt zeci de angajări ciudate.Or fi cu dedicație posturile?
Și numele lor sunt parcă predestinate.Găină,Viziteu,De Căruță punct Ro,Zamă,Dovleac .Mediul rural a fost întotdeauna o sursă de folclor.
Te-ai găsit băi orășene să comentezi talpa țarii.
Dacă se năsteau în altă parte îi chema Horse ,Mrs .piggy,Bear.
Singura diferență e că ai noștri sunt în foame.Foame de money.
Pe bune????…….