În urma protestului public al PSD Bacău față de premierea în timpul campaniei electorale a cuplurilor căsătorite de 50 de ani, primarul interimar Ilie Bîrzu a remis presei un drept la replică:
„Dragi pensionari,
În scurtul meu mandat de primar interimar, una dintre prioritățile mele a fost reacordarea diplomei de excelență pentru cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsătorie.
Având în vedere că demersul meu sincer a fost interpretat politic de către adversarii mei, îmi cer scuze dragi pensionari, că nu voi putea fi prezent pentru a vă înmâna aceste diplome și a-mi exprima respectul față de dumneavoastră.
Ilie Bîrzu, primar interimar!”
Să înțeleg că niciunul dintre candidații PNL de pe lista de la Consiliul Local nu va participa la această festivitate?
Cred ca scrisorica trebuia sa sune cam asa: Dragi pensionari, pregatiti-va! In scurt timp postasul nu va mai suna la usa …nu mai avem bani sa va rasplatim cei peste 40 ani de munca! I-am pus la pastrare in Panama!