Asociația pentru Promovarea Dezvoltării Personale (APDP) Bacău a continuat și în această săptămână seria acțiunilor din cadrul amplului proiect „Alege să fii sănătos”. Astfel, la Colegiul Național „Ștefan cel Mare” din Bacău a avut loc un seminar având ca temă lupta împotriva consumului și a traficului de droguri.
La acțiune au participat reprezentanți ai instituțiilor locale implicate în combaterea fenomenului, precum și ai diferitelor organizații nonguvernamentale din județ, consilieri școlari, profesori, elevi și voluntari. Proiectul a urmărit dezvoltarea unor atitudini și practici în rândul tinerilor cu vârste între 14-19 ani din municipiul Bacău privind sănătatea minții, a corpului și sănătatea socială. Prin intermediul activităților educative nonformale și de petrecere a timpului liber a fost promovat, în rândul tinerilor, un stil de viață sănătos, fără tutun, alcool și droguri. „Tema evenimentului a suscitat interes – spune Carla Popa, președintele APDP Bacău – dovadă stând numărul foarte mare de participanți. Asta și pentru că fenomenul de consum de substanțe cu efecte psihoactive reprezintă o provocare majoră cu care se confruntă și societatea românească, un fenomen demn de luat în calcul în cadrul politicilor sociale din România. Tinerii constituie categoria cea mai vulnerabilă, întrucât aceștia sunt deschiși la nou, mai predispuși la diferite experiențe, mai permeabili în adoptarea unor comportamente de risc”.
În concluzie, obiectivul acțiunii a fost atins, organizatorii reușind să transmită mai departe mesajul prin intermediul participanților, astfel încât „tinerii să poată face alegeri în cunoștință de cauză, alegeri pe baza unor informații corecte și să aibă curajul să spună NU substanțelor cu efecte psihoactive”. (Florentin RADU)
Lasă un răspuns