• doar șase elevi s-au arătat interesați de singura clasă de filologie bilingv franceză din județ
Liceele vocaționale și cele cu clase cu predare bilingvă au susținut ieri prima probă de aptitudini pentru admiterea în liceu. Un concurs care a confirmat conul de umbră în care pare a fi intrat limba franceză, singura clasă cu de filologie bilingv franceză din județ, care funcționează la Liceul „Grigore Moisil” din Onești, nereușind să atragă decît șase elevi. „Din păcate, se pare că elevilor din Onești nu le mai place limba franceză. E prematur să spunem, acum, ce se va întîmpla cu clasa. Oricum, locurile rămase neocupate vor fi date ca libere la repartizarea din toamnă”, a explicat secretara liceului oneștean.
Aceeași lipsă de candidați s-a înregistrat și la secția de „coregrafie” a Liceului de Artă „George Apostu” din Bacău, unde, pe 28 de locuri, s-au înscris numai cinci candidați. La polul opus s-au situat cele două clase de fotbal de la Liceul Sportiv din Bacău, unde concurența a fost de peste doi candidați pe loc. În tabelul alăturat vă prezentăm situația completă a înscrierilor la liceele vocaționale, precum și probele eliminatorii pe care le vor susține, pînă pe 30 iunie, candidații. Rezultatele probelor vor fi comunicate pe 1 iulie, pentru ca pe 2 iulie candidații declarați respinși să-și poate completa fișa de înscriere cu opțiuni pentru celelalte licee.
Locuri rezervate pentru rromi
Absolvenții de gimnaziu cu certificat de capacitate de etnie rromă par a fi scăpat de emoțiile repartizării computerizate în licee, în condițiile în care Ministerul Educației și Cercetării le-a rezervat cîte două locuri în fiecare clasă de liceu. Elevii rromi vor putea completa, indiferent de media ultimului candidat admis la un liceu, o clasă pînă la maximum 30 de elevi. Precizăm că, în mod normal, o clasă are cel mult 28 de elevi. Profesorul Anghel Năstase, inspector cu probleme de rromi în cadrul Inspectoratului Școlar, spune că, pînă acum, a primit cereri de înscriere la liceu din partea a 16 elevi de etnie rromă. Cei mai mulți dintre aceștia (cinci) au optat pentru cele patru locuri din clasele de învățători-educatoare ale Liceului Pedagogic. Gimnaziștii rromi mai țintesc trei locuri la Liceul Economic și Liceul de Industrializarea Lemnului din Comănești, două la Colegiul Național „Vasile Alecsandri” și cîte unul la la Liceul „Spiru Haret” Moinești și Liceul „J.M. Elias” Sascut. (Eduard CUCU)
Liceul/ Specializarea Număr candidați/locuri Probe aptitudini
1. Colegiul Național „Vasile Alecsandri”
* filologie bilingv engleză 55 / 28 test limba engleză
2. Liceul de Artă „George Apostu”
* arhitectură 33 / 28 studiul formelor și desen; studiu culoare sau volum; specialitate
* arte plastice 24 / 28 studiul formelor și desen; studiu culoare sau volum; compoziție culoare sau volum
* muzică 31 / 28 probe specifice în funcție de specializarea aleasă (instrument, teorie muzicală sau canto)
* coregrafie 5 / 28 dans clasic (2 note); dans românesc
3. Liceul Sportiv Bacău
* fotbal 116 / 56 probe sportive specifice fotbalului
* sporturi 40 / 28 probe sportive specifice sporturilor alese
4. Liceul Catolic „Sf. Iosif”
* teologie 166 / 112 catehism; Sfînta Scriptură
5. Liceul Pedagogic
* învățători – educatoare 74 / 56 arte plastice; muzică; educație fizică; interviu
* filologie bilingv engleză 55 / 28
test limba engleză
6. Liceul „Dimitrie Cantemir” Onești
* filologie bilingv engleză 34 / 28 test limba engleză
7. Liceul „Grigore Moisil” Onești
* filologie bilingv franceză 6 / 28 test limba franceză
8. Liceul „Nadia Comăneci” Onești
* gimnastică și handbal 47 / 28 probe sportive specifice gimnasticii și handbalului
9. Liceul Teologic „Fericitul Ieremia” Onești
* teologie 68 / 56 catehism; Mica Biblie
Lasă un răspuns