La Filipeni, s-au finalizat lucrările de modernizare a drumurilor comunale (sat Filipeni), a anunțat Valentin Vancea, președintele Consiliului Județean Bacău. „Rodica Ambrosie, primarul comunei, a tratat cu prioritate proiectele de infrastructură locală, iar Filipeniul s-a schimbat la față în ultimii ani”, a declarat Ivancea.
![](https://ziaruldebacau.ro/wp-content/uploads/2022/07/batch_ivancea-filipeni-edited.jpg)
„Cu implicare și pricepere, administrația Ambrosie a modernizat, prin PNDL, un drum comunal, cu o lungime de aprox. 5 km, de care beneficiază cei peste 2000 de locuitori. Valoarea investiției este de 6,8 milioane lei”, a mai spus președintele Consilului Județean Bacău.
Lucrarea a fost finalizată la standarde de calitate, deși perioada pe care o traversează piața de construcții este serios afectată de criza majoră a prețurilor.
De asemenea, în construcție se află o școală coordonatoare, proiect ajuns la 52% grad fizic de realizare, finanțat prin POR – valoarea estimată a investiției este de peste 1 milion euro. Anul viitor, în toamnă, este preconizată și finalizarea obiectivului de infrastructură educațională.
![](https://ziaruldebacau.ro/wp-content/uploads/2022/07/batch_ivancea-bogdanel-floroiu-filipeni-bacau-e1657860856143.jpg)
Încă de la preluarea mandatului, am avut în vedere efectuarea unor vizite de lucru periodice, în județ. Întâlnirile cu primarii și cetățenii sunt esențiale pentru a avea o radiografie completă a necesităților de investiții.
Concluzia acestor deplasări în teritoriu este că finanțările locale, județene și naționale îmbunătățesc semnificativ condițiile de trai în zonele rurale. Esențială rămâne priceperea & determinarea edililor.
– Valentin Ivancea, președintele Consiliului Județean Bacău
Lasă un răspuns