Fostul deputat liberal Lucian Ciubotaru și doctorul legist Marcel Bădără au fost condamnați, joi, de Tribunalul Brașov, la câte doi ani, respectiv, un an și patru luni de închisoare, cu suspendare. Sentința nu este definitivă și poate fi contestată cu apel, potrivit termene.ro.
În martie 2016, DNA Bacău i-a trimis în judecată, cu acuzațiile de complicitate la trafic de influență și, respectiv, trafic de influență.
Conform procurorilor, pe 15 februarie 2016, Lucian Ciubotaru, pe atunci deputat în Parlamentul României, la solicitarea unui coleg de partid, a luat legătura cu medicul legist Marcel Bădără și i-a solicitat acestuia să intervină pe lângă angajați ai Serviciului de Medicină Legală Bacău pentru ca aceștia să consemneze pe un buletin de analiză toxicologică a alcoolemiei valori situate sub 0,80 g/l alcool pur în sânge, lucru cu care legistul a fost de acord.
Potrivit DNA, pentru a fi emis acel buletin de analiză, medicul legist Marcel Bădără a cerut 1.000 de euro, afirmând că suma va fi remisă către doi angajaţi ai Serviciului de Medicină Legală Bacău, primind în aceeaşi zi, prin intermediul lui Ciubotaru, suma de 4.500 de lei.
Ciubotaru şi Bădără au negat acuzaţiile. Dosarul s-a judecat inițial la Tribunalul Bacău, unde Ciubotaru a primit, în noiembrie 2017, trei ani de închisoare, iar Bădără, doi ani și șase luni de închisoare, ambele pedepse, cu suspendare. Cei doi au făcut apel și au obținut strămutarea dosarului la Brașov, unde Curtea de Apel a decis rejudecarea dosarului.
daca era psdist lua 5 cu executare pt acelasi lucru probabil.
De acord cu dumneavoastra, dar daca era un simplu cetatean, lua 8 ani cu executare.
Gainarii, marile tunuri raman in continuare uitate, la fel si prejudiciile.
Ciuboțică, cum te mai lăudai că ești nevinovat…
Mare om, zero caracter.
ciubotica cucului – expresia ipocriziei si a coruptiei liberale in jud Bc
Cojocarule, tocmai tu vorbesti de ipocrizie?
Sa nu uitam de implicarea și a unui avocat .Un proces de ani de zile.Niste mizerabili,niste gunoaie!
Confirm. L-am cunoscut si eu pe d-l Ciubotaru. Caracter zero barat. Om de nimic. Mi-e rusine de PNL Bacau ca a acceptat asa persoana in randurile sale.
oare ce mai invarte acum ciubotaru?
Nu este drept ce se intampla cu unii oameni( domnul Ciubotaru ) . Dintre toti politicienii din ziua de astazi, dansul este printre cei mai omenosi. Domnule Ciubotaru, respect!