Aurel Crețu, liderul sindicatului SANITAS din județul Bacău, dar și șeful serviciului Resurse Umane din Spitalul Județean de Urgență Bacău, a fost testat pozitiv cu COVID-19 și internat de urgență.
Pentru Ziarul de Bacău, situația a fost confirmată de Adrian Popa, managerul SJU Bacău. Potrivit acestuia, Crețu s-a testat la cerere, după ce a început să tușească. Vineri, a fost confirmat pozitiv cu noul coronavirus, a fost internat, iar starea sa este bună.
În paralel, pentru că Aurel Crețu își desfășoară activitatea în pavilionul administrativ, managementul SJU a luat măsuri de urgență. Astfel, epidemiologii SJU au deschis o anchetă, iar clădirea birourilor va fi dezinfectată total prin nebulizare și raze ultraviolete, în acest weekend.
„Am dispus reguli și mai drastice decât până acum, iar toți cei care au intrat în contact cu domnul Crețu vor fi testați. Având în vedere că, în calitate de șef la resurse umane și lider de sindicat, are legături mai dese cu angajații spitalului, toți șefii de secții vor suna angajații lor și le vor cere să stea acasă, la cel mai mic simptom”, a declarat managerul Adrian Popa.
Până ieri, potrivit raportărilor oficiale, în județul Bacău au fost testate pozitiv cu COVID-19 un număr de 821 de persoane, cu 104 mai mult decât în urmă cu o săptămână.
Nu este de mirare ca exista cazuri de imbolnaviri la corpul administrattiv al spitalului.Intamplator, in cadrul unei expertize tehnice nici macar expertul nu a putut verifica subsolul inundat colmatat,plin de mizerii incredibile,deasupra caruia trona biroul unui director! Asa stim sa administram si sa beneficiem de lucrurile ramase din trecut si mai ales de cele confiscate expropriate abuziv in timpurile celelalte.
Sa-i dea Dzeu sanatate ca acum a ajuns la mana medicilior carora nu voia sa le acorde sporul de Covid! De-au iesit asistentele re la Boili Infectioase in fata birourilor! Uite-asa se-ntoarce roata! Multa sanatate!
Dumnezeu stie ce are de facut .
Da de șefa upu ce se aude?
Trage banii la asta ceva de speriat. Fiind bolnav de covit isi ia prima de la Iohanis de 2250 lei. Poate este un semn sa se pensioneze si sa ne lase ca se descurca SJU si fara el.
Numai la spitalul condus de DSP se poate sa fie Directorul de Resurse Umane si Lider de Sindicat. Cat costa un post de doctor in Spital. Dar unul de asistent?
Domnul Crețu se află în conflict de interese. Nu poți fi șeful de sindicat al unei instituții și șeful angajaților de acolo, în același timp. De ce nu se aplică legea și la Bacău?
Ion.
O informatie buna (este lider de sindicat si Sef de Resurse Umane in avelasi timp de multi ani ceea ce este complet ilegal)
O informatie falsa. Spitalul e condus de PSD nu de DSP. Acesta din urma a avut pana la Pandemie conducere PSD pe Alin Nastasa care si-a dat demisia din incompetenta si acum este un tehnocrat Arim. Deci revenind a spun ca la Spitalul de urgenta conducerea este : Manager – Adrian Popa, (PSD) Director Medical – Raluca Dinu (PSD) Sef resurse umane – Aurel Creta (PSD si Sanitas). Dar Alin Nastasa (PSD) a ramasin consiliulde administratie a spitalului. PSD e peste tot. La Piovra.
Sa fiti tratat asa cum suntem si noi, cetățenii de rand, cu scarba si dezinteres. Cel mai josnic personal cel din spitalul județean Bacău, amabilitate zero!
Iesi Dracului la pensie securistu-le…ca te-au ajuns blestemele…