Președintele Consiliului Județean Bacău, Valentin Ivancea, a avut o întrevedere cu Jozsef Varadi, CEO-ul și cofondatorul companiei Wizz Air, care operează pe Aeroportul Bacău. În cadrul întâlnirii, Ivancea a solicitat conducerii operatorului ungar analizarea mai multor aspecte care ar duce la îmbunătăâirea serviciilor oferite băcăuanilor.
![](https://ziaruldebacau.ro/wp-content/uploads/2022/04/ivancea-wizz-air.jpg)
„În cadrul discuției, am trecut în revistă evoluția serviciilor Wizz Air oferite la aeroportul băcăuan din anul 2020, de când băcăuanii dar și cei din județele limitrofe au posibilitatea de a călători către 10 rute din Europa. De asemenea, în vederea dezvoltării serviciilor oferite călătorilor, am punctat următoarele aspecte: diversificarea și extinderea destinațiilor către care se operează zboruri, asigurarea unor aeronave moderne, de ultimă generație, pentru aeroportul băcăuan, analizarea posibilității de a introduce curse interne către zonele principale ale țării și structurarea taxelor”, a precizat Valentin Ivancea.
Pre;edintele CJ Bacău susține că în vederea determinării rutelor solicitate de către călători, instituția va face, în următoarea perioadă, o analiză a necesităților de călătorie ale pasagerilor. „Apreciez vizita dl. Jozsef Varadi în județul Bacău și deschiderea de care dă dovadă în identificarea perspectivelor de dezvoltare a serviciilor oferite. Vom analiza toate solicitările companiei, în ceea ce privește colaborarea cu Aeroportul Internațional „George Enescu Bacău”, astfel încât, împreună, să atragem cât mai mulți pasageri din regiunea N-E la „poarta de intrare” în județ, unde s-au investit fonduri europene impresionante în ultimii ani”, a mai declarat președintele CJ Bacău.
V-ati trezit si voi dupa ani si ani sa chemati companiile aeriene la discutii.
Poate vin si alte companii aeriene in Bacau.
Lucrez în Danemarca și o singură dată am aterizat pe aeroportul din Bacău, cu toate că sunt din județ. Mă irită că trebuie să plec la Iasi pentru pentru a decola în nord.
Ar fi necesar cu Bilbao sau Santander….,sunt mulți moldoveni care așteaptă.