Stadionul Municipal Bacău Bacău va fi demolat, iar în zonă se va amenaja Parc Atletic. Investiția ar urma să se facă printr-un parteneriat între Consiliul Județean și Primăria Bacău.
Astfel, Consiliul Județean Bacău va asigura finanțarea proiectului, urmând ca Primăria Bacău să pună la dispozitie terenul necesar investiției, liber de orice sarcini, va asigura demolarea construcțiilor existente și se va îngriji de obținerea oricăror taxe/avize/autorizații. Proiectul de asociere va fi supus votului în următoarea ședință de Consiliu Județean.
Reconversia zonei pe care în prezent se află fostul stadion municipal, într-un parc de atletism cu funcțiuni multiple, spatii verzi și de promenada înseamnă a reda circuitului urbanistic o zona în prezent în paragină.
- Ilustrație: Athletics Exploratorium, Odense, Danemarca. Arhitect: KEINGART
Nu v-ati saturat de desene prezentate de onorabilii din fruntea primariei?
Se poate deschide o expozitie cu cate vrajeli ne-au vandut in ultimii ani.
Sigur va fi tot o realizare marca sspm ca si celelalte.
Stiti sa cititi? Finantarea se face de Consiliul Judetean.
Sotul meu lucreaza inntr-un depozit in Anglia iar eu plimb toata ziua carutul cu copil mic prin Arena Mall si imi fac unghiile cu gel la salon pe Stefan cel Mare. As vrea sa stiu daca noul proiect „Parc Atletic” va avea si magazine pentru shopping. Va multumesc!
Vreau si eu ce ai fumat.Te rog E scump?
Si eu vreau un fum >>>!!!
Mesajul „Geaninei” este foarte inteligent… fara sa fi fumat, depaseste cu mult iq-ul unor persoane. Bv. Geanina
o idee foarte proasta!! in locul stadionului ar trebui construit un alt stadion (sau macar reconditionat cel existent)!! daca orasul pierde acest stadion, atunci se pierde si lunga identitatea fotbalistica a Bacaului si sperantele pentru revenirea la anii de glorie.
Nu avem nevoie de „skate parkuri” si prostii asemanatoare care nu aduc nicio valoare sportului si recreerii in aer liber(ca cele de la Insula)..,
!!!!!Orasul are nevoie de TERENURI DE SPORT (tenis, fotbal, basket, etc..)!!!!!
Ca să vă dați seama cât de mare e păcăleala din spatele acestui anunț pur electoral și inoportun, proiectul parcului atletic în locul stadionului nu este prevăzut cu finanțare în bugetul pe anul acesta al Consiliului Județean, iar desenele comunicate presei sunt furate de la casa de arhitectură Keingart, cea care a pus în practică un proiect de acest gen în orașul Odense din Danemarca.
Da asa e, sunt luate de la mall
domnule ghinghes, mai candidati la primarie, avand in vedere ca nu veti candida din partea usr-plus?
Domleee… suntem foarte „dezvoltati civic” sa avem asa ceva … ! Daca acea faleza verde si scarile care duc spre stadion sunt pline de aurolaci .. pishorci si kkti cu hartie peste ei .. cu idioti frustrati care stau ascunsi prin tufisuri, daca iluminatul este inexistent..atata timp cat ne laudam numai ca suntem tara europeana civilizata dar in oras vin tot felul de bazaconi de oameni fara educatie din alte parti ale judetului atunci sunt sigur ca acest proiect va prinde contur si va avea multe „succesuri”! O sa fim ca acel oras din Danemarca .. civilizat cu oameni frumosi si calmi cu priviri senine de bunastare!
Minciuni,minciuni minciuni!Nu trebuie sa punem botul la asemenea vrajeli!Nu era mai bine daca nu lasa stadionul in paragina?La fel si Teatrul Bacovia,Casa Memoriala Vasile Alecsandri,si multe altele!La fel si cladirea si imprejurimile fostului Teatru de Animatie.Numai mizerie,cersetori ,boschetari la tot pasul.Dintr-un oras cu care ne mandream candva,a ajuns o mizerie.Rusine politicienilor din acest oras!
Domnilor, încă o ideea marcă înregistrată în Bacău (după spațiul verde din plastic). Oare unde se va ajunge. Chiar se dorește pierderea identității orașului Bacău. Cândva tot orașul mergea la meciurile de fotbal cu Steaua sau Dinamo. Orașul vibra și trăia în același timp. Acum am devenit un oraș sumbru (ne marchează Bacovia). Cât oare trebuie să mai suportăm incompetența și neglijența? Oare cât mai pot suporta băcăuanii? Vin alegerile. Nu uitați ceea ce s-a întâmplat în ultimii 4 ani în orașul nostru. Atenție mare la ce votați. Altfel, o să ajungem ultimul oraș din Moldova. (cândva eram primul la mare ”bătaie” cu Iașul).
Adica tot betoane. In loc sa faca un parc clasic si niste poteci pe care poate alerga omul in aer curat.
In ce secol se va realiza? Mari ordinari mai sunt cei din CJ. Au vreun interes sa dea terenul vreunii smecher care va da spagi grase?
Povesti, basme , legende si maretele proiecte marca Primaria Bacau cu al nostru premare C.Necula. Suntem plini de proiecte, promisiuni si angajamente…… vin alegerile si lumea trebuie prostita cu ceva.
Ne-am saturat de planșe si promisiuni. Si proiectul de la Insula de agrement arată ft bine, toboganele viu colorate, la fel si macheta spitalului……doar ca nu mai merge cu vrăjeală….
La alegeri vor înțelege și ei ca numai poți prostii oamenii numai cu vorbe
Apropia…pista va fi din linouleu si iarba din Mocheta:))!!!!
Administrația pnl a decis sa omoare stadionul. Pardon sa-l „mute” prin cartierul cfr…
Atunci nu v-a durut burta de el… Acum cand are 7-8 ani de cand s-a început „reabilitarea” va dati de ceasul morții…
Javrelor!
Daca nu cunosti „istoria” acestei lucrari ar fi bine sa te abtii de la comentarii!!!
CARICATURI ELECTORALE!
N-am crezut ca mintea odihnita ii poate duce la o asemenea idee proasta.
Cum naiba nu le trece in minte sa faca asa ceva pe terenul de la Sala Polivalenta din CFR care este abandonat .
Sa distrugi un stadion prevazut cu nocturna pt a face cateva coclauri este culmea prostiei.
oare d ece sa demoleze stadionul? nu era nevoie d e el? mare pacat . Am trecut intr-o zi pe acolo si am vazut in ce hal a ajuns , a fost lasat in mod special sa se degradeze ca sa poata fi unmijloc nou de furat bani , toti incompetentii fara viziune si pusi pe capatuiala se perinda de ani buni la conducerea orasului si a judetului astuia , rusine s a le fie dar si noua cei ce ii votam.
Parcul Cancicov arata asa https://youtu.be/83254zORgGI iar edilii orașului vorbesc despre construcția altuia, serios? Nu avem nevoie de astfel de proiecte mărețe… Avem nevoie de copaci, iarba verde, alei paveta și locuri de relaxare în weekend și nu numai. Acesta proiect reprezinta o insulta la adresa băcăuanilor deoarece cu toții știm ca e imposibil de realizat, un exemplu din trecut îl reprezinta Insula de Agrement, proiectul rușinii la cel mai mare grad de penibilitate.
Da macar niste terenuri de baschet pe langa pe acolo se pot face? In tot orasul asta bai frate nu se gaseste un teren de baschet. Trebuie sa stai sa te milogesti la paznicii de la licee sa poti juca. Si nu numai de tenis. Poate sa se faca terenuri de tenis, fotbal etc. Si puteti pune si un paznic doi sa aiba grija la animalele proaste puse pe stricat. Nu cred ca nu isi permite primaria sau consiliul un paznic doi