Săptămâna a debutat pentru o parte dintre elevii de la Colegiul Național Pedagogic „Ștefan cel Mare” și studenții de la Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău prin activități comune, altele decât cele cuprinse în programa școlară.
Luni și marți, 5, 6 mai, elevi, studenți și care didactice de la cele două unități de învățământ sunt prinse în activități-concursuri sportive, educative și selectarea a doi elevi de liceu pentru a fi corespondenți la postul Radio Studențesc UNSR Bacău.
Toate acestea vestesc, de fapt, lansarea unui parteneriat educațional între Colegiu și Universitate, reunit sub egida Consorțiului PEDIUNICOL, care va avea loc miercuri, 7 mai, de la ora 10, în Aula Universității „Vasile Alecsandri”. Evenimentul se va desfășura în prezența invitaților speciali, reprezentanți ai autorităților locale, și va cuprinde atât prezentarea obiectivelor și a proiectelor viitoare, cât și o festivitate de premiere a elevilor și studenților implicați în activitățile de luni și marți, inclusiv în cea de realizare a logo-ului Consorțiului.
Lasă un răspuns