PNL Bacău și USR-PLUS nu vor avea candidați comuni la Primăria Bacău și Consiliul Județean. Potrivit unor surse încă neconfirmate oficial, negocierile s-au încheiat sâmbătă, iar liberalii au decis să meargă cu candidați proprii.
Potrivit acelorași surse, negocierile nu au putut avansa, deoarece alianța USR – PLUS nu a fost de acord cu participarea pe liste comune cu PNL. În aceste condiții, dorința deputatului USR Lucian Daniel Stanciu Viziteu, de a candida și din partea PNL Bacău, nu a putut fi îndeplinită.
Un rol în decizia liberalilor pare să fi stat și poziția proastă pe care Viziteu o are în sondajele diferitelor partide, locul al cincilea în opțiunile de vot ale băcăuanilor. De asemenea, alianța USR-PLUS a refuzat să susțină un candidat liberal al dreptei băcăuane.
În aceste condiții, PNL va înscrie la Biroul Electoral candidaturile liberalilor Liviu Miroșeanu, pentru Primăria Bacău, și Ionel Palăr, pentru Consiliul Județean Bacău.
Vom reveni.
Mai bine asa, cel ma bun sa invinga, ….psd uuuuuu 🙂
=)))))
La cum il vad eu pe Luci din BR, il vad facand o surpriza si sa il lase pe Ghinghes sa candideze ca sa nu se friga el.
Cea mai inteleapta decizie, sper la o administratie liberala cel putin la fel de buna ca cea din 2008_2016!
Aoleu, luci din braila pe locul 5? Sondaje contrafacute, el e pe locul 1, chiar 0 in unele sondaje :))))
Cea mai bună variantă pentru PNL si Băcăuani. Restul sunt degeaba. Mult succes. În sfârșit un candidat integru asupra căruia nu planează niciun dosar.
Va fi o bătălie pe cinste. Necula va pierde. Sunt multi care vor mânca din procentele lui Necula. E vai si amar de capul lui. Bătălia se va da intre Manolache si MIROSEANU.
Da unde faci strategiile astea? In beci? :)))
si cand te-ai trezit era dimineata ba ianis…ianis e de la johanis?
Manolache iese
Cand doi se bat, al treilea castiga (PSD-ul). Ca si la alegerile din 2016.
Se agit de pomană!
Sergiu Sechelariu va câștiga de pe scaun alegerile în Bacău…