Premierul Florin Cîțu este acuzat că sfidează opinia publică, refuzând să demisioneze după sacndalul arestului din Statele Unite ale Americii. „Onoarea (guvernamentală) n-a început cu Cîțu, dar e aproape sigur că se va încheia cu el”, a declarat eurodeputatul Dragoș Benea, președintele PSD Bacău
E duminică, dar tot duminică a fost şi în 11 aprilie 2021 când – în urma evacuării forțate a pacienților de la Spitalul Foişor – premierul Cîțu lăsa de înțeles că aşteaptă demisii din Guvern, făcând recurs – pe un ton de o solemnitate aproape liturgică – la onoare.
Da, ați citit bine – ONOARE: „Să vedem dacă mai există onoare în România”, se întreba retoric prim-ministrul.
Funny, nu-i aşa?Ei bine, săptămâna ce tocmai se încheie a elucidat, cu brio, spinoasa speță: poate că onoarea (guvernamentală) n-a început cu Cîțu, dar e aproape sigur că se va încheia cu el.
Altminteri, de ce ai pretinde altora să aibă „onoare”, când tu însuți operezi cu o ipocrită dublă măsură ce „înmoaie”, ca pe o plastilină, responsabilitățile & exigențele atunci când eşti pe cale să devii subiectul asumării lor?
Într-un gest sfidător, de un halucinant miserupism, Cîțu s-a ascuns sâmbătă după cireşul rectificării bugetare, „poluând” deliberat scandalul arestului său din SUA cu o problemă guvernamentală devenită, prin concursul circumstanțelor, secundară, total eclipsată ca importanță de peripețiile bahice ale studentului Cîțu în State.
De ochii lumii, pentru a poza într-un „lider” politic care nu fuge de confruntarea cu propriul trecut deocheat, premierul a însăilat câteva răspunsuri mai degrabă telegrafice, însă aerul arogant ce persistă – ca un fum gros de țigară – la fiecare ieşire publică a lui Cîțu atestă că omul, contrar celor afirmate, n-a învățat de fapt nimic.
Ba dimpotrivă.
Prim-ministrul, de a cărui iresponsabilitate s-a cam lămurit o țară întreagă, pare ros de resentimente şi de urgența revanşei: cei care se fac vinovați de izbucnirea scandalului vor plăti pentru „nesăbuința” lor obraznică.Sigur că între coperțile „României Educate” e loc pentru toată lumea – mai ales pentru un ins de teapa lui Cîțu, căruia i-ar putea fi dedicat un capitol întreg. Dar, după ieşirea precipitată de sâmbătă a premierului, cred că se impune redenumirea prăfuitului proiect prezidențial, în sensul reşapării acestuia sub mult mai potrivitul titlu „România Re-Educată”: acea Românie „Normală” în care, zi de zi, ce e obligatoriu sau opozabil restulului cetățenilor, e facultativ pentru Cîțu.
– eurodeputatul Dragoș Benea, președintele PSD Bacău
Doar de asta va legati?PSD-ul,sa mai astepte…
1. Consiliera care a utilizat antetul Guvernului
2. Directorul CFR Călători
3. Condamnarea din SUA
3 motive de demisie ptr Câțu
Dar un “ fatalau” ca el nu are onoare ca sa nu spun alteceva
Bine măcar ca Ciolacu și toți PSD-iștii sunt plini de onoare și cinste.Nu sunt hoți!nu sunt tuicari și nu sunt curvari.
Nu am votat niciodata PSD, dar in mod sigur, nu voi mai vota PNL, partid care incurajeaza betivaneala la volan.
Sper din suflet sa nu votezi USeeeeReeee.! Sper ca te-ai convins si cu astia….
Nici eu, dar nu cred ca asta e un criteriu sa iti alegi optiunea de vot. Prefer un betiv, decat un hot treaz care fura de la copii fara nicio scuza pt actiunea sa.
Este un criteriu principial, mai mult decat faptul ca Citu a fost prins manga la volan si ca a uitat de o carte de credit ma deranjeaza atitudinea partidului sau, multi lideri liberali iesind in public si spunand ca cele doua fapte sunt lipsite de importanta. Aceasta aroganta si acest dublu standard m-au oripilat.
Dle FLORIN, un al patrulea motiv pentru ca acest CATU sa-si dea demisia este si :
4. Neplata a 7.000 dolari pentru un card bancar neacoperit la plecare.
Pffff cu asta l-ai dat gata, nu ma doarme Catu la noapte…ce naivi sunteti unii, pe spatele vostru isi fac politicienii averi de 30 de ani, indiferent de partid, sunteti usor de manilulat.
Acest Catu, este si o OROARE si o EROARE! Cum de altfel, este „alianta” asta care se mimeaza actul de guvernare! Asta era titlul corect!!!!