Guvernul Orban este ironizat pentru afirmațiile făcute la Brașov, legate de contractul pentru proiectarea și studiul de fezabilitate ale Autostrăzii Brașov – Bacău (A13).
Deputatul Lucian Șova, vicepreședinte al PSD Bacău și fost ministru al Transporturilor, care a făcut primele demersuri pentru licitația desemnării firmei câștigătoare, a amintit despre proiecte mai vechi pe care Ludovic Orban le-a dat ca sigure, dar au rămas neîndeplinite.
De asemenea, eurodeputatul Dragoș Benea, președintele PSD Bacău, precizează că A13 Bacău – Brașov este un proiect gândit, conceput și susținut aproape exclusiv de social-democrații băcăuani.
Șova: „După 12 ani, Orban anunță noi fantasme!”:
Autostrada „Orban” – Ploiești-Bacău-Săbăoani – leagă Moldova de restul țării încă din aprilie 2008. Și noi n-am știut nimic!
Când și când, istoria mai scapă printre degete evenimente epocale pe care le dăm uitării un număr de ani, doar ptr ca ele să iasă la iveală – cu și mai mult aplomb – mai târziu. Iată un astfel de caz:
În aprilie 2008, în plină campanie electorală pentru alegerile locale, ministrul Transporturilor Ludovic Orban, venit în vizită la Stavarache & Palăr, anunța startul autostrăzii Ploiești – Bacău – Săbăoani cu următoarele cuvinte:
«Autostrada Ploiești – Bacău – Săbăoani face parte din rețeaua principală de autostrăzi (…) garantez că se va face și va trece prin Bacău»
Tot atunci, Orban-de-la-Transporturi anunța că autostrada va fi realizată prin concesiune, iar utilizatorii ei vor plăti o taxă (⁉️)
Licitația pentru autostradă a fost anunțată pentru toamna lui 2008. De atunci au trecut aprox. 12 ani și autostradă electorală a lui Orban e, în continuare, încremenită în proiect. Poate și pentru faptul că a fost doar o minciună electorală a PNL, pe principiul „Nu ne doare gura să promitem” – la asta, Orban se pricepe de minune. La vorbit fără să facă nimic.
După 12 ani, Orban – ajuns premier – anunță noi fantasme: investiții de zeci de miliarde în infrastructură – oare după modelul autostrăzii fictive Ploiești – Bacău – Săbăoani?
Sică și ai lui au descoperit, de curând, capătul penelist al A13 Bacău – Brașov, agățându-se – ca pisica de perdea – de un proiect pentru care nu au făcut nimic (A13 este creația exclusivă a guvernării social-democrate 2017 – 2019).
Liberalii, inclusiv cei din Bacău, au susținut A8 Tg. Mureș – Iași, cu care și-au făcut campanie electorală în 2018/2019 – timpul va lămuri, pe costul și nervii noștri, că A8 e o nouă „goangă” a lui Orban, la fel cum a fost – încă de acum 12 ani – autostrada Ploiești – Bacău – Săbăoani.
Când „vorbești vorbe” de mic, când ești mare doar te joci – desigur, cu așteptările și speranțele românilor.
Benea: „Singurul proiect de autostradă fezabil pentru Moldova: A13 Bacău – Brașov!”
A13 Bacău – Brașov, un proiect gândit, conceput și susținut aproape exclusiv de PSD Bacău – lansat în mai 2019 la licitație, despre care actuala guvernare vorbește mai mult decât ar fi legitimă să o facă…
Să susținem proiectantul să-și facă treaba cât mai repede și să ne vedem sănătoși la lansarea, în 2022, a licitației pentru execuția lucrărilor.
În timp ce Orban & co vorbesc vorbe de 12 ani, anunțând autostrăzi fictive pentru voturi, guvernarea social-democrată și PSD Bacău au materializat singurul proiect de autostradă fezabil pentru Moldova: A13 Bacău – Brașov.
Ai dreptate D.B
Pana una-alta dle Benea ati condus Romanica asta mai mult ca pnl. Voi ati latrat si liberalii au facut.
Ciocu mic PSD! Ne-ati tinut in saracie pentru voturi. Credeti ca moldovenii sunt prosti? De ce nu ati facut nimic timp de 30 ani de cand conduceti Bacaul?
cand Bacaul era condus de Stavarache, era condus tot de psd? n-am o problema cu cei care reclama, pe buna dreptate, nerealizarile psd-ului dar am o problema cu cei care nu vad intreaga imagine. pnl-ul e la fel de vinovat ca psd-ul.
Tovarase Benea, ai condus Bacaul direct sau interpusi 20 de ani, ai lasat dezastru pe drumurile din stanga Siretului, ai lasat scolile in paragina, ai lasat wc_urile in curte, ai lasat oamenii la sat in saracie!
Ironia lui Lucian Sova ajungea la tinta daca orban din 2008 pana in prezent ar fi fost la guvernare macar un an intreg,pe cand PSD+ALDE din 2008 pana anul trecut au fost mereu la guvernare.Au facut ceva?In fond daca demersurile de atunci au fost bune de ce nu le-au continat psdeii,sau daca n-au fost bune de ce n-au actionat in nici un fel.De fapt ce sa mai discutam:vesnicafatarnicie si delasare PSD-ista.
Guvernare PNL:
2008 – 2009 – PNL
2012 – 2016 – PNL + PSD