S-a încheiat Young Island Festival, organizat în Bacău și din fonduri publice, dar și cu ajutorul unor sponsori cu nume sonore, cum ar fi Dedeman. Deși au avut sprijinul autorităților locale care au alocat resurse de la buget, organizatorii au apelat la publicitate pentru un studio de videochat.
Festivalul a fost destinat tinerilor de peste 13 ani, dar de pe scena festivalului s-au aruncat zeci de baloane cu reclame la videochat. Mai mulți părinți revoltați au contactat Ziarul de Bacău, deoarece au considerat acest tip de reclamă nepotrivit pentru un public de copii.
Primăria Bacău a autorizat desfășurarea Young Island Festival fără a dispune măsuri de prevenire a activităților nepotrivite pentru minori. De altfel, și în anii trecuți, desfășurarea festivalurilor pe Insula de Agrement din Bacău, și în special pe insulița unde băcăuanii nu au acces, a fost „cu cântec”, la limita legalității.
Pe afișele distribuite pe internet, nu apare menționat clar numele organizatorului Young Island Festival, situație care a devenit o obișnuință pentru toți organizatorii de evenimente din oraș, de pe ale căror afișe lipsesc informațiile necesare identificării responsabililor.
Vom reveni.
Pai ii inițiază de mici, asta este societatea! Minorii , mai ales cei sub 12 ani nu aveau ce sa caute acolo! Inconstienta totala si apoi dau vina pe școala, pe cei din jur pentru proasta educație primită acasă!
Dacă o să vă uitați pe pagina de FB a studioului în cauză o să vă pară că ei au susținut festivalul nu Dedeman!
E bun dacă Dedeman a acceptat reclamă lângă un studio de videochat…să le mai dea bani și la anul!
Politia să se sesizeze repede și sa verifica impreună cu ANAF activitatea studioului.
De unde arata bunăstare????
Cam aberanta explicatia cu publicitate explicita nefiind poze indecente sau altceva. Un nume de firma nu implica si acces direct la activitatea acesteia. Cu siguranta sunt criterii de varsta si nu baga minore la chat, finnd de natura penalului.
Straduiti-va mai mult cand aruncati cu pietre in altii, Cautati sa o faceti mai ineligent !
Mi se pare o magarie extrema ceea ce se intampla. Mai trebuiau si poze explicite? Mesajul era scandalos,nu era nevoie de poze. Am ajuns o tara de cea mai joasa speta daca generalizam mizeriile din capul unor redusi mintal.
Bai byulangiule, ma-ta stie ca esti dezaxat sexual ? Nu ti-e rusine ? Ai copii ? Ia de puneti-i de vanzare pe net, nenorocitule !
Acolo au fost prezente mii de minore care probabil ai înțeles că videochatul reprezinta singura cale de succes.
Politia să se sesizeze repede pt coruptie sexuală iar protecția copilului să ceară o anchetă
In prima și ultima zi de festival, o echipa consistenta a USR aștepta la intrarea pe Insula să recruteze noi adepți pentru campania Fără Păcănele – pliante și înscrieri în aplicație. Aveau autorizație pentru această acțiune organizată în spațiul public?
Maimuțoiul de Cernic care nu a facut nimic pt oras!
Și nici nu va face NIMIC,NICIODATĂ .
Ce treabă are primăria? Trebui sa trimita angajați de la spații verzi sa spargă balcoanele?
A fost un eveniment privat! Cu garduri ca la pușcărie! Acces au avut doar forțele MAI! Sa sa uite pe înregistrări!
Eveniment privat pe bani publici,tovarasu’? Pentru reabilitarea cladirilor din oras sau pentru strazi nu sunt bani,dar pentru dezmat pe fata de acum se gasesc?
Dar de zgomotul infernal care n-a lăsat să doarmă jumate din oraș trei nopți la rând, nu zice nimeni nimic? Cei care nu suntem interesați de muzica de la acest festival (sau poate chiar ne displace, căci gustulurile nu se discută) nu plătim taxe, la fel ca alți cetățeni ai orașului?
Eu zic ca a fost un eveniment frumos ,la care s-au distrat toți cei care au participat. La toate evenimentele e zgomot ,iar publicitate identică vedem si la tv zilnic .Așa ca ……așteptăm cu nerăbdare ediția următoare a festivalului .
Era , oricum, normal ca publicitatea la aspecte ce tin de imoralitate, desfrau, care au explodat in ultimii ani si in Romania, sa fie permisa si la acest ,,bengos,, festival organizat la Bacau. Calicului ii mai lipsea ,,tichia de margaritar,, intr- un oras corupt, devalizat pe fata in ultimii 33 de ani dupa 1989.
Baloanele au fost unflate cu GURA la fata locului ? Daca da,este de iertat.
reclama la videochat e ca tata frosa de la sat care tre sa aleaga intre psd cu pixuri si pnl sau in loc de it doar videochat loc de munca sigur si banos hilar lamentabil mentalitatea romaneasca de gainari
Păi de unde să dea organizatorul șpagă la Primărie?De la videochat îl made în Bacău.
De la Scărlătescu … Încasat.De la Hram….Încasat.De la Young festival….încasat.
Orașul e un dezastru.Clica încasează.DNA?
Daca tot sunteti cotidian de stiri si investigatii, de ce nu investigati lucruri serioase despre Young Island? Ca de exemplu aceasta hotarare a Tribunalului Bucuresti: “Solutia pe scurt: Admite în parte cererea. Obligă pârâta Vanity Glamour SRL să plătească reclamantei suma de 63.000 lei la care se adaugă TVA, reprezentând remuneraţia minimă forfetară pentru Young Island Festival 6-8 august 2021, precum şi penalităţi de întârziere în cuantum de 0,1% pe zi de întârziere calculate de la data scadenţei până la data de 04.04.2022 şi ulterior la plata dobânzii legale penalizatoare până la data plăţii efective. Obligă pârâtele Vanity Glamour SRL şi Next Media SRL să plătească, în solidar, suma de 63000 lei la care se adaugă TVA reprezentând remuneraţia minimă forfetară pentru Young Island Festival 22-24 iulie 2022, precum şi penalităţi de întârziere în cuantumul dobânzii legale penalizatoare de la data scadenţei până la data plăţii efective. Obligă pârâtele să depună la sediul reclamantei raportul playlist cu operele muzicale care au fost comunicate public în cadrul Festivalului Young Island Festival 2021 şi Young Island Festival 2022 care să cuprindă informaţiile prevăzute de alin.(3) al art.7 din Metodologia publicată prin Decizia ORDA nr.46/2020. Obligă pârâtele în solidar să plătească reclamantei cu titlu de cheltuieli de judecată suma de 3115 lei. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare, urmând ca cererea de apel să fie depusă la Tribunalul Bucureşti. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei, astăzi, 26.06.2024.
Document: Hotarâre 859/2024 26.06.2024”
https://portal.just.ro/3/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=300000001040891&id_inst=3
Daca mai faceti ceva cercetari veti constata ca s-a platit o suma modica pentru inchirierea terenului aferent desfasurarii evenimentului. Se poate verifica foarte usor la Taxe si impozite locale cat s-a platit pentru inchirierea terenului. Apoi la Primaria Bacau vedeti ce suprafata s-a utilizat, cat costa mp si-o sa ramaneti uimiti cam cu cati bani a fost prejudiciata primaria sau mai bine zis cum au fost prejuciati bacauanii. Totul s-a facut cu girul Primarului si trupei de pe langa el, care a incasat cu simt de raspundere. Si in campania electorala a fost promovat acest eveniment plin de nereguli, “cel mai mare” din intrega lume, pe pagina lui Viziteu, a parlamentarului Lazar si a intregii clici USR-iste. Cred ca banii pe care-i luati pentru promovarea acestui festival sunt mai importanti decat informatiile pe care vi le-am dat, dar mai am ceva speranta c-o sa faceti o ancheta cu profesionalism, asa cum va stim. Sper sa nu v-o ia altii inainte.
P.S. Mai sunt si alte nereguli in ceea ce priveste acest eveniment, tot intre Primaria Bacau si organizatori, informatii pe care le gasiti tot la Directia de Taxe si impozite locale.