Un camion cu balast a lovit astăzi, în jurul orei 13:00, trei mașini parcate în fața unei pensiuni din comuna Hemeiuș, județul Bacău, accidentul soldându-se cu șase victime.
La locul producerii accidentului a ajuns Garda de Intervenţie din cadrul Detaşamentului de Pompieri Bacău, cu o autospecială de descarcerare grea, o autospecială de intervenţie şi o ambulanţă SMURD, încadrate cu 11 subofiţeri, se arată într-un comunicat de presă. Pentru acordarea îngrijirilor medicale şi transportul victimelor la spital, la locul accidentului s-au deplasat patru echipaje din cadrul Serviciului Judeţean de Ambulanţă Bacău.
La sosirea echipajelor de intervenţie, s-a constatat că în eveniment au fost implicate o autobasculantă, înmatriculată în județul Bacău, condusă de un bărbat în vârstă de 47 ani, şi trei autoturisme, înmatriculate în județul Călărași. În urma accidentului au rezultat șase victime, dintre care una, un bărbat în vârstă de 49 de ani, se afla sub camion şi era conştientă, fiind descarcerată.
Din cele șase victime, cinci au fost transportate la spital. Pe timpul intervenției, traficul a fost întrerupt, după care strada a fost curățată de pompieri și redată circulației.
Corect e balast, balastru inseamna altceva. Check dexonline.
Am corectat, multumim!
Din câte știu eu locul accidentului se află în comuna Mărgineni, nu Hemeiuși. Pensiunea Casablanca.
trebuie sa se intample nenorociri ca sa se ia masuri impotriva soferilor basculantelor Rustrans care circula cu viteza foarte mare pe acest tronson de drum, carand pietris de la balastiera din Blagesti catre statia de betoane