Scandal monstru, vineri la prânz, în sediul Primăriei Bacău. Viceprimarul Constantin Scripăț a sunat la 112, după ce nu și-a mai putut descuia ușa de la birou.
Potrivit relatărilor unor martori, viceprimarul Constantin Scripăț a reclamat, înaintea orei 12:00, că cineva i-ar fi pus bețe de chibrit în yala de la ușa biroului. După unele relatări, Scripăț l-ar fi acuzat direct pe secretarul Ovidiu Popovici.
Colegii i-au demonstrat, spun aceleași surse, că încercase o cheie greșită, iar cea bună intra în yală, dar nu funcționa. A fost chemat un lăcătuș, dar Scripăț ar fi refuzat să-l lase să spargă încuietoarea și a preferat să sune la 112, unde a reclamat o distrugere.
În scurt timp, au sosit la Primărie nu mai puțin de 8 polițiști, dintre care unul de la criminalistică, 2 de la investigarea fraudelor și 4 de la Secția nr. 2. Întreg echipajul nu a avut ce face, deoarece între timp, viceprimarul a plecat din sediu, fiind fotografiat la scurtă vreme la un eveniment electoral de la sala Ateneu, puțin după ora 12:00 (foto sus). În absența reclamantului, conducerea Primăriei a dat declarații, fiind deschis un dosar de cercetare penală IN REM, pentru distrugere.
Dacă dosarul va fi clasat de un procuror, viceprimarul ar putea fi amendat pentru apelarea abuzivă a numărului de urgență 112. Constantin Scripăț nu a putut fi contactat, pentru un punct de vedere.
Pentru Ziarul de Bacău, primarul Cosmin Necula a confirmat fără comentarii incidentul și a precizat că nu se poate să-i fi stricat cineva intenționat yala, deoarece viceprimarul Scripăț are permanent la ușă un polițist local.
Vom reveni.
Si eu când mă îmbăt……si ajung acasă am probleme cu introducerea cheiei în yala, neicusorule…..!!!
Hac, să avem pardon!
Ce blestem pe capul nostru sa fim conduși numai de IDIOȚI, dar cred ca ne meritam soarta, un parcagiu ajuns în funcții de conducere! E TRIST!
Femeile care sunt abuzate și sună la 112 sunt exagerate (după zisele șăfului de poliție de la noi). Ăsta nu e în stare să descuie o ușă, iar la fața locului aterizează jumate de secție. Patrule să vadă animalul care dă foc la platforme nu avem, că stau după ștabi.
Hac ! Asta e usa sau nu e usa ? Bine macar ca a nimerit la usa corecta macar ca zilele trecute trăgea de un duster negru in parcare la mall de era sa i rupă portiera .Noroc ca a venit proprietarul si i a arătat că nu i masina lui .S a dus bombanind 20 M mai încolo unde era masina lui plătită din bani publici
Rusine sa-i fie, ….. pardon nu cred ca ca-si mai da seama ce face, un control medical si refacere, multa refacere……… acasa!
Da, așa! Sa vina miliția, procuratura, poliția locală, DNA, DGIPI, DIICOT, PMP… Cineva a atentat la viața viceprimarului amenintandu-i viața cu scobitori introduse în yala!
Da ia zi Costicas tata cand mancai moca la diverse carciumi si mai plecai si cu carnatul ls pachet de ce nu sunai la 112 ?