Criză de sînge fără precedent în spitalele județului
• centrul a rămas doar cu jumătate dintre donatori • dacă la Comănești veneau înainte o sută de donatori, acum au fost aduse abia 14 persoane • centrul băcăuan nu izbutește să adune nici măcar doi litri de sînge din grupa A cu RH negativ • primăriile nu le dau banii donatorilor, iar oamenii nu mai vin să dea sînge
Județul nostru trece printr-o criză a sîngelui nemaiîntîlnită pînă acum. Frigiderele Centrului Județean de Transfuzii Sanguine (CJTS) s-au golit, iar rîndul donatorilor s-a subțiat alarmant. Singurii băcăuani care mai trec pragul unicului centru de recoltare și verificare a sîngelui pentru transfuzii din județ sînt oamenii pentru care bonul valoric de 200.000 de lei este una dintre puținele șanse de supraviețuire. Cu numai 20 de donatori în medie pe zi, CJTS se îndreaptă spre colaps. Zi de zi, cadrele medicale ale centrului de transfuzii așteaptă ca numărul donatorilor să crească cu măcar două, trei persoane. Așteptarea lor este însă zadarnică. „11 dintre comunele din județ nu au alocat nici măcar un leu pentru bonurile valorice ale donatorilor, iar oamenii nu vin să doneze sînge decît dacă primesc bonul pentru alimente. Din localitățile în care sînt bani pentru bonuri nu vin donatori, așa că frigiderele noastre sînt aproape goale. Luna aceasta, chiar și în deplasările făcute prin județ nu am reușit să strîngem o cantitate considerabilă de sînge. La Comănești, de exemplu, veneau înainte peste o sută de donatori, iar acum nu au venit să doneze decît 14 persoane. La fel s-a întîmplat și la Moinești, unde reușeam să adunăm între 60 și 80 de donatori. De data aceasta nu au mai venit să doneze decît 30 de persoane”, ne-a declarat doctorița Elena Barcan, directoarea CJTS. Situațiile extreme nu sînt puține, iar personalul medical al CJTS le face față cu mare greutate. „Din sîngele pe care îl avem pe stoc trebuie să facem față atît solicitărilor pentru Spitalul Județean, cît și celor venite de la Fundeni, Tîrgu Mureș și Iași, acolo unde sînt trimiși unii dintre băcăuani la operații. Chiar acum ne chinuim să facem rost de doi litri de sînge din grupa A cu RH negativ pentru un pacient de la Fundeni. Grupa respectivă este rară și nu avem nici o pungă de acest fel. Ar fi nevoie de cinci donatori, dar pînă acum nu am găsit decît doi”, mai spune doctorița Barcan.
Scăparea poate veni de la medicii de familie
Exemple ca cel amintit sînt aproape zilnice la centrul băcăuan de transfuzii. Ca să pună capăt crizei care se prelungește de mai bine de un an și jumătate, cadrele medicale de la CJTS au pus la punct un plan menit să refacă rezervele de sînge și să îngroașe rîndurile donatorilor. Cei care ar putea pune capăt crizei de sînge pentru transfuzii par a fi medicii de familie, dar aceasta numai în situația în care Direcția de Sănătate Publică, Casa de Asigurări și Prefectura s-ar implica în rezolvarea problemei. „Dacă o dată la trimestru, medicii de familie și-ar trimite o parte dintre pacienți la donare, lucrurile s-ar remedia. Pentru asta ar fi nevoie ca cei de la Casa de Asigurări să acorde punctaje în plus medicilor care își trimit pacienții la donare, iar Prefectura să îi oblige într-un fel pe primari să aloce cît de puțini bani și pentru bonurile valorice ale donatorilor”, a explicat șefa CJTS. Doctorița Barcan apreciază că dacă această idee ar fi pusă în practică, ar avea de cîștigat atît pacienții, cît și medicii. Faptul că imediat după recoltare, donatorului i se face un set complet de analize, care într-un cabinet privat ar costa peste un milion de lei, este de real folos pentru medicii de familie. Ei și-ar putea trimite gratuit anumiți pacienți la testări ale hepatitei A, B și C sau ale virusului HIV. (Cezara DUȚĂ)
Lasă un răspuns