Viceprimarul Cristian Ghingheș, candidat la funcția de primar al municipiului Bacău din partea Partidului SENS (Sănătate Educație Natură Sustenabilitate), a anunțat astăzi că Daniel Miclăuș a acceptat propunerea de a veni alături de el în noua organizație politică și că va deschide lista pentru Consiliul Local.
Anunțul vine la o zi distanță după ce Daniel Miclăuș și-a anunțat demisia din Partidul Național Liberal pe fondul “contextului politic actual în care se regăsește PNL Bacău”, imediat după zvonurile că PNL intenționează să-l susțină pe Sergiu Sechelariu la Primăria Bacău.
Daniel Miclăuș este căsătorit, are doi copii și este implicat în mai multe inițiative și proiecte civice din comunitate. În mandatul 2016-2020 a fost consilier local și președințe al Comisiei juridice, unde acesta și Cristian Ghingheș au stabilit o legătură: “Împreună am avut o activitate foarte bună pentru respectarea legii, pentru administrarea corectă a patrimoniului municipal, pentru mai multă ordine și disciplină la nivel local. Deseori am avut discuții despre lucrurile pe care le-am putea face în oraș dacă la primărie decizia ar fi în mâinile unor oameni cinstiți, fermi și care știu ce trebuie făcut”, a spus Cristian Ghingheș în anunț.
Cristian Ghingheș l-a catalogat pe Daniel Miclăuș ca fiind un om integru, un avocat cu multă experință, dar și un membru activ al comunității locale.
La final, Ghingheș a făcut un apel către toți cetățenii “care își doresc un Bacău corect, liber de corupție” de a veni în “echipa deschisă comunității” a Partidului SENS.
Felicitări, succes Domnule Ghinghes și colegului!
pacat ca nu sunt acasa lunile astea, caci asta chiar este o echipa de votat! La alte partide e ‘talmes balmes’, cum bine ati scris, in timp ce oamenii astia comunica clar ce si cu cine vor.
Superba miscarea. Si uite asa liberalii adevarati au ce vota. In sfârsit PNL isi ia o palma adevarata. Sa mai candideze separat sa vedem ce procent vor avea in Bacau.
Miclaus, absentând de la activitățile partidului pentru mai bine de un an, s-a retras strategic din prim-planul politic urmând un efort nereușit în alegerile interne. Această perioadă de inactivitate politică a fost brusc încheiată în ajunul alegerilor ulterioare, moment în care el a postulat că obținerea unui mandat în consiliul local reprezintă o alocare mai judicioasă a eforturilor sale (are mai mult SENS), în contrast cu persistența într-o stare de inactivitate în cadrul partidului. Această pivotare strategică, deși așteptată, evidențiază o mișcare calculată către angajamentul politic tangibil, marcând o deviere semnificativă de la poziția sa anterioară, de pasivitate regretabilă! Lamentabil.
Sunt PNLIST ca şi tine, apreciez strădania ta de a scrie un comentariu care să pară deştept şi convingător. Problema nu e Miclăuş pe care poţi să-l suporţi sau nu, ci faptul că PNL Bacău înseamnă doar voi câţiva care acum aveţi ocazia să scrieţi comentarii nefavorabile cuiva care a anunţat public că se desparte de voi. Nici măcar nu v-a atacat , deşi ar avea muniţie. Dacă v-ar fi dat ce meritaţi , ar fi stat presa vreo săptămână la uşa lui, câte ar fi de zis. Gata, nu vă mai deranjează nimeni, nu mai vorbeşte nimeni în front, faceţi cum credeţi voi că e mai bine pentru partid. Adică 10% şi alea de la alegătorii vechi şi fideli ai PNL, nu prin meritele voastre.
In sfarsit avem unde pune stampila corect fara sa ne anulam votul.
In sfarsit o alternativa corecta si demna printre toti hotii astia de au secatuit bietul oras timp de zeci de ani.