Într-un top al celor mai bine cotate parcuri și grădini publice din România, realizat de Clubul Copiilor, pe baza datelor disponibile în Google Maps, Parcul „Cancicov” din municipiul Bacău nu a fost nici măcar introdus în listă, iar Insula de Agrement este la coada clasamentului. În schimb, parcul din Slănic Moldova ocupă locul 16 în țară.
Google Maps a acumulat peste un milion de recenzii pentru parcurile și grădinile publice din România. Clasamentul întocmit de clubulcopiilor.ro ia în calcul parcurile și grădinile publice care au acumulat cel puțin 1000 de recenzii de-a lungul anilor și care au obținut cele mai mari evaluări medii ale recenziilor.
Din județul Bacău, singurele locuri care au ocupat un loc în topul celor 65 de parcuri și grădini publice sunt Insula de Agrement din municipiul Bacău, care ocupă locul 63, și Parcul „Central” din Slănic Moldova, care ocupă locul 16.
La nivel național, pe primul loc în topul cele mai apreciate parcuri se află Grădina Publică Palas din Iași. Iată cum arată top 10 cele mai apreciate parcuri și grădini publice de la nivel național:
- Grădina Publică Palas, Iași
- Iulius Gardens, Timișoara
- Parcul Alexandru Ioan Cuza (I.O.R.), București
- Parcul Central Simion Bărnuțiu, Cluj
- Dumbrava Sibiului, Sibiu
- Parcul Nicolae Romanescu, Craiova
- Parcul Dimitrie Ghica, Sinaia
- Parcul Copou, Iași
- Parcul Iulius, Cluj
- Parcul Coloanei Infinitului, Târgu Jiu
De asemenea, merită menționat că Parcul Copou din Vaslui s-a clasat pe locul al 13-lea în acest clasament.
Ce pretenții să avem la Cancicov! Primăria nu a deschis nici wc-rile, deși parcul este plin zilnic.
Ce insulă ? O mulțime de spații neutilizate , facute din banii noștii . Mai nou , au autorizat și o gelaterie làngă WC chiar la intrare WC LATERIA
Parcul Cancicov este groaznic, ca de altfel întreg orașul Bacău.
Bacaul e mult in urma orasului Vaslui nu mai vorbim de Iasi sau altele, de altfel comuna Bacau a decazut fantastic in ultimii trei ani de USR-PNL. Hai ca mai avem un an si poate scapam, doamne ajuta azi la zi de sarbatoare.
Pai Bacău este un oraș „roșu”, deci nu are cum sa fie …verde, capisci?
Ce „rosu” e mai cap sec? Adica e PSD ul la primarie? Crec ca e prima data in multi ani cand psd ul nu are nici o implicare in primarie si se vede dezastrul usr ist de trei ani in coace.
nici nu are cum sa fie altfel,oras esuat si nenorocit pentru cateva generatii de politrucii locali…
In primul rand putem sa nu uitam ca in 4 ani de necula, s-au facut doua sensuri giratorii si s-a tuns gazonul pe insula. De vreo 2000 de ori mai putin decat in mandatul lui Stavarache si, ne place sau nu sa recunoastem, cel mult cat jumatate din parcarea de pe str. Tipografilor facuta in mandatul lui Viziteu.
Iasi, locul 1.
Vaslui, peste Slanic care este peste Bacau.
Care este explicatia sau scuza primariei ?
Curse aero, nema.
Bolnavii, la spitalele din Iasi.
Chiar nu are nimic Bacaul, numai A13 ????