Polițiștii băcăuani au găsit 3 mașini furate din Germania și Finlanda, în județul Bacău, în timpul unei acțiuni pentru prevenirea şi combatere a traficului internaţional de vehicule.
„În posesia unui bărbat de 37 de ani, din comuna Cleja a fost identificat un autovehicul urmărit de autorităţile judiciare din Germania, iar în posesia tânăr de 30 de ani, din municipiul Bacău, a fost identificat un autovehicul urmărit de autorităţile judiciare din Finlanda”, au precizat reprezetanții IPJ Bacău.
De asemenea, o altă mașină urmărită de autorităţile judiciare din Germania a fost găsită în posesia unei femei din comuna Gârleni.
Polițiștii continuă verificările și cooperează cu omologii din statele semnalante pentru stabilirea situaţiei juridice a vehiculelor.
Valoarea vehiculelor identificate este de 80.000 de lei. Dacă se stabilește că știau de proveniența ilicită a mașinilor, persoanele la care au fost găsite mașinile riscă să se aleagă cu dosare penale pentru complicitate la furt calificat.
De asta nu se gasesc locuri de parcare in Bacau?
80.000 de lei sau euro? Nu cred ca …negustorii s-au incurcat cu asemenea vechituri !!!!