De câteva zile, un urs dă târcoale prin comuna Răcăciuni. Azi-noapte, în jurul orei 01.46, localnicii au primit un mesaj Ro-Alert în care erau avertizați că animalul este prezent în satul Fundu Răcăciuni.
Ursul a mai fost văzut și pe 9 februarie, seara în jurul orei 20, când a fost emis tot un mesaj Ro-Alert. Se pare că animalul a mai vizitat comuna și pe 1 februarie, când au fost alertați jandarmii, prin apel la 112. Atunci, în urma verificărilor și acțiunilor desfășurate, respectiv folosirea semnalelor acustice și luminoase pe timpul intervenției, ursul nu a fost găsit în aria extinsă de căutare.
Decat sa dați RO ALERT, asigurați mâncarea urșilor în pădure….și nu mai vin,nu mai au habitatul lor și sunt dezorientați!
Chemați lupii lui Calancea.