Municipalitatea a instalat sensul giratoriu provizoriu la intersecția străzilor Poligonului cu Tolstoi și Alexandru Șafran (ieșirea spre Sărata), până la construirea celui definitiv.
„Un nou sens giratoriu! Primăria municipiului Bacău amplasează un nou sens giratoriu provizoriu, la intersecția străzilor Poligonului cu Tolstoi și Alexandru Șafran (ieșirea spre Sărata). Rugăm conducătorii auto să fie atenți la noile semnalizări rutiere, până la construirea sensului giratoriu definitiv”, se arată într-un anunț postat de municipalitate.
Construirea sensului giratoriu definitiv ar urma să coste peste 12 milioane de lei, conform documentației tehnice realizate de Interproiect SRL. La acestea se adaugă despăgubirile pentru 5 loturi de teren, care vor fi expropriate de Primăria Bacău și care sunt evaluate la 174.000 de lei.
Foarte bine ca s-a facut dar ma gandesc ca mai este un sens giratoriu „provizoriu” de vreo 5 ani, la intersectia Calea Moinesti cu Arcadie Septilici (Barati). Asta de la Sarata cat va fi provizoriu, vreo 10 ani? De ce trebuie sa coste 12 milioane un sens giratoriu? La intrare in Moinesti este un giratoriu, tot asa, din „bidoane” de astea, numai ca este intretinut, spalat, maturat, prins cu sisteme speciale de fixare intre „bidoanele” alea si nu cred ca a costat mai mult de 10.000 lei… Nu 12.000.000 lei…..
Bai, oameni buni, sigur nu ati pus vreun 0 în plus? Cum sa coste 2.4 milioane de euro un sens giratoriu??? E poleit cu aur?
Sediul BCR este scos la vânzare cu 1,7 milioane euro. Giratoriul lui Viziteu costă mai mult decât BCR.
Cu 3 de zero in plus. Marca : LuciCA de Braila.
Ala cu Fordul albastru care venea dinspre Tolstoi doarme in papuci. Avea prioritate in sens.
Ei nu zău! Asta ai înțeles tu, despre așa este vorba,mare-i gradina ta Doamne!
Toată strada aia e demolată
Îi toată in valuri.
Rușine!
Si ce simplu se marcheaza giratoriile in UK: se trage un cerc alb in mijlocul intersectiei si toti il respecta.
Ca daca nu, promtidudinea si valoare amenzii livrata de IA ce supravegheaza respectivul giratoriu rivalizeaza cu ză speed of light!
12 mil.?Ma voi sunteți duși cu capul? Cel de la Dedeman cât a costat? Întreb și eu că bănui că nu mai mult de 150 mii de euro! Dar până la 600 de mii de euro e o diferență! Au și serviciile din Bacău o felie de tort?
E un sens giratoriu suspendat, ce leviteaza?!?!