Prima aterizare a unui elicopter SMURD pe heliportul construit, cu fonduri europene, la SJU Bacău, a avut loc ieri seară. Valentin Ivancea, președintele Consiliului Județean Bacău a publicat o filmare a acestei premiere, care a fost un zbor de calibrare.
„La hotarul dintre viață şi moarte, când fiecare secundă poate cântări decisiv, intervenția medicală promptă şi adecvată este hotărâtoare. Am convingerea că prin această nouă investiție finalizată, SJU Bacău şi-a sporit substanțial capabilitățile de intervenție în cazurile de urgență complexe. Felicitări tuturor celor care au pus umărul pentru ca acest proiect să devină realitate!”, a notat, pe Facebook, președintele Ivancea.
Aflat ieri la inaugurarea heliportului, dr. Alexandru Rafila, ministrul Sănătății, a spus, pentru Ziarul de Bacău, faptul că în general beneficiază de transportul cu elicopterul pacienți „cu cod roșu”, cu politraumă.
Concret, dacă un medic de la SJU Bacău vrea să transfere un pacient cu elicopterul, trebuie să contacteze SMURD Iași, unde explică unui doctor cazul, și abia acesta ia decizia dacă se trimite elicopterul la Bacău, pentru preluarea bolnavului. Pot să fie transferați în acest fel nu numai pacienți de la Urgențe, ci din orice secție a SJU Bacău.
Spital de care e mai bine sa fugi la ce conditii si la ce doctori are,dar macar e ca- filme: cu elicopter pe acoperis!Sa stea matzu-n coada!
super tare ! acum poti fugi cu elicopterul din acest spital horror
Tot la mila iesenilor suntem.
Big like comentariilor anterioare, atat!!! no comment….
Nu mai mințiți lumea. Deocamdată tot pe aeroportul George Enescu aterizează elicopterele. Ieri 30 octombrie 2022 a aterizat un elicopter smurd pe aeroport.
E firesc, după zborul de calibrare descris în articol, urmează eliberarea autorizației.