Damian Jicu, primarul din comuna Prăjești, județul Bacău, are o reacție vehementă după ce un bărbat care ar fi infectat cu HIV a venit în ședința consiliului local. Un filmuleț în care este surprinsă atitudinea acestuia a fost publicat pe Facebook de Uniunea Naţională a Organizaţiilor Persoanelor Afectate de HIV/SIDA (UNOPA), care cere autorităților că combată acest tip de comportament. Poliția a fost sesizată de bărbatul respectiv și a dechis o anchetă pentru purtare abuzivă, potrivit surselor G4Media.ro.
„O faptă gravă a unui primar din România anului 2023 care jigneste, stigmatizează și discriminează o persoană seropozitivă. Cerem autorităților în drept să intervină și să combată acest tip de comportament al unui primar la adresa unui cetățean în primul rând. A se ignora comentariile politice din film, UNOPA nu face politică și a folosit acest film doar ca dovadă a comportamentului semnalat”, afirmă uniunea.
Polițiștii au întocmit dosar penal, în care efectuează cercetări, sub aspectul comiterii infracțiunii de purtare abuzivă.
Primarul comunei Prăjești, Damian Jicu, a fost declarat incompatibil de ANI, decizie confirmată de Justiție, și urmează să fie demis din funcție.
Am fost de fata la acea sedinta. Umilinta mai mare nu am vazut! Baiatul acela plangea si suferea. Cum e posibil ca in anul 2023 un primar sa umileasca un om, spunandu-i ca are SIDA si ca nu poate participa la sedinta de consiliu local?
Suciule, lasă vrajeala cu umilinta.
Tu esti principalul artizan al plangerilor penale la adresa Primarului. Să ne intelegem perfect, i-ai facut plangere si la ultiml proiect cu dotări de pe Gal.
Să nu mai zicem faptul că Primaria a avut control de la Curtea de Conturi si totul e iesit perfect.
Dar despre ceea ce a facut primarul la adresa acelui baiat, cum l-a umilit public, ce parerea aveti?
Ce incult! SIDA nu se ia ca o viroză…
Este si rauvoitor! Pur si simplu l-a agresat fizic pe baiat si i s-a parut perfect normal… Si apoi, sa spui la toti ca acel baiat are SIDA… Adica tu, ca primar, ai acces la anumte informatii publice si apoi le dezvalui?