Consiliul Local a votat, joi, Planul Urbanistic Zonal care va permite dezvoltarea zonei Aeroportului Bacău. Documentul a fost inițiat de Consiliul Județean Bacău și are drept scop „crearea celei de-a doua zone de dezvoltare în jurul aeroportului”, a precizat Valentin Ivancea, președintele Consiliului Județean Bacău.
„În considerarea dezvoltării zonei adiacente Aeroportului Internațional „George Enescu”, Consiliul Județean Bacău a elaborat Planul Urbanistic Zonal în vederea transformării acestui obiectiv într-un hub aeroportuar regional. PUZ-ul aprobat de aleșii județeni în şedința Consiliului Județean din 27 mai 2021 are drept obiectiv crearea celei de-a doua zone de dezvoltare în jurul aeroportului. Nu putem construi decât după anumite norme elaborate de specialiști, într-un cadru unitar, corelat și complementar cu celelalte construcții din zonă”, a afirmat Ivancea.
Adoptarea PUZ-ului amintit în şedința de astăzi a Consiliul Local Bacău poate genera dezvoltare atât municipiului, cât și județului în contextul în care se vor respecta reglementările stabilite prin acest plan, respectiv:
– construirea unui terminal intermodal rutier;
– dezvoltarea, reabilitarea și modernizarea infrastructurii de transport adiacente aeroportului pentru racordarea acestuia la arterele majore de circulație- DN11/E574, DJ119 și centura ocolitoare a municipiului Bacău;
– realizarea unei străzi de legătură între strada Al. Șafran și strada Aeroportului sau Calea Republicii, pe lângă parcarea aeroportului;
– realizarea unui drum de legătură între partea de vest a aeroportului și drumul de centură, care va spori accesibilitatea unei suprafețe de teren de 2 ha pe care administrația aeroportuară intenționează să plaseze o remiză PSI și unde pot fi amplasate și alte construcții pentru deservirea pasagerilor și a mărfurilor;
– construirea infrastructurii și a hangarelor necesare dezvoltării segmentului de aviație civilă generală.
„Beneficiile Planului Urbanistic Zonal se vor reflecta în mod direct în dezvoltarea zonei de sud a Bacăului, unde își desfășoară activitatea companii de anvergură precum Aerostar și Dedeman. De asemenea, am convingerea că prin documentul urbanistic menționat sunt create premisele necesare extinderii investițiilor în această parte a oraşului, punându-se – totodată – bazele unei creşteri economice durabile”, a declarat președintele Ivancea.
Bla bla bla…si poluarea fonica a celot din zona? Sunt zeci de blocuri de locuinte in zona. De ce nu scoateti aeroportul in afara orasului asa cum e normal si firesc?
Si cum ai zice tu, mesterul Manole, sa scoti aeroportul in afara orasului? Da solutia si se va concretiza…
Eu zic sa mute orasul un pic mai departe de aeroport ca sa fie multumit drumarul lui peste. Inspirat nume ti-ai ales!
Daca se si materializeaza,este bine.
Nu vad cine ar construi acolo? E si baza militara acolo. Cine vrea sa aiba biroul sau apartamentul acolo?
eu am capro
Nu ne mai trebuie un alt pasaj suprateran pe str. Republicii la intersectia cu str. Chimiei. Amplasarea unui pod duce la inghesuirea zonei si degradarea estetica a ei.