Ultimii 3,2 km din Centura Bacăului, brațul nordic între DN15 și DN2, sunt aproape gata de inaugurare, anunță Asociația Pro Infrastructură, care monitorizează ritmul lucrărilor.
![](https://ziaruldebacau.ro/wp-content/uploads/2021/06/centura-2.jpg)
Constructorul (UMB) execută ultimele detalii: marcaje rutiere, indicatoare, curățenie. Circulația rutieră poate fi deschisă fără probleme în următoarele două săptămâni, chiar dacă vor mai rămâne lucrări de făcut în afara carosabilului (taluzări, șanțuri).
![](https://ziaruldebacau.ro/wp-content/uploads/2021/06/centura-1.jpg)
„Solicităm antreprenorului și responsabililor din Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere să dea drumul la trafic până la sfârșitul lunii, astfel încât șoferii care tranzitează orașul pe/din direcția Piatra Neamț să poată folosi varianta de ocolire, iar băcăuanii să scape de zgomot, poluare și aglomerație”, susțin reprezentanții asociației.
![](https://ziaruldebacau.ro/wp-content/uploads/2021/06/centura-3.jpg)
sursă foto – Asociația Pro Infrastructură
Bravo CONSTRUCTORULUI