Thermoenergy Group a anunțat că de astăzi, 25 februarie, va sista furnizarea agentului termic către toate branșamentele utilizatorilor care nu au semnat contract cu noua societate ce a luat locul CET SA. Mai mult, chiar și băcăuanii care au încheiat convenție individuală cu societatea de furnizare a agentului termic vor rămâne fără căldură și apă caldă, în caz că asociația din care fac parte a refuzat să încheie contract cu Thermoenergy SA.
„Ne cerem scuze consumatorilor de energie termică afectați de deciziile reprezentanților asociațiilor de proprietari care refuză semnarea contractelor”, se arată într-un comunicat de presă al Thermoenergy.
Deși anunțul a fost făcut de anul trecut, la începutul lunii februarie, din cele 17 mii de apartamente branșate la sistemul centralizat, doar 4 mii au semnat convenția în cauză.
În cazul asociațiilor de proprietari, multe dintre acestea refuză să semneze contractele cu „noul CET”, susținând că nu o vor face până nu sunt reparate rețelele care provoacă pierderi semnificative. De asemenea, solicită efectuarea reabilitării termice pe orizontală, pentru a nu mai exista locatari care suferă din cauza rău-platnicilor.
BUCURIA HOTILOR DE LA ASOCIATII CA POATE SA JUPOAIE IAR PENSIONARII SI LOCATARII CARE SUNT BRANSATE LA C,E,T.
De semnat nu ar fi vorba dar despre nefurnizarea agentului termic timp de 2 saptamani cine ar fi vinovat ? O clauza in contract ar fi si tragerea societatii la raspundere in caz ca nu poate remedia o defectiune in cel mult 24 ore. Pentru perioada perioada in care nu am avut caldura am platit 530 lei la e-on. Nu ar fi fost bine daca i-ar fi incasat Thermoenergy ? Cred ca ar fi bine cu reabilitarea pe orizontala, platesti ai caldura, nu platesti nu ai caldura.