S-au finalizat lucrările de modernizare a DJ 252F, Ungureni-Gârla Anei-Bărtășești, o investiție esențială pentru locuitorii din zonă și nu numai, a anunțat Valentin Ivancea, președintele Consiliului Județean Bacău.
„Mobilizarea exemplară a constructorului pentru executarea acestei lucrări dificile, în condiții de siguranță şi calitate, a dus la finalizarea investiției cu un an înainte de termenul estimat”, a notat, pe Facebook, Ivancea.
În cadrul proiectul de reabilitare și modernizare a celor 13,8 km de drum județean s-au realizat: amenajarea sistemului rutier, acostamente consolidate cu ziduri de sprijin, reparații la șanțul existent, șanțuri pereate, rigole, podețe noi, parapete, ziduri de sprijin și lucrări de siguranța circulației.
Valoarea totală a investiției este de aproximativ 22 milioane lei, fonduri asigurate în totalitate de Consiliul Județean Bacău.
Acum23 de ani am fost profesoara la Viforeni si cunosc foarte bine drumul asta.Pot sa spun ca s-a schimbat foarte mult,nici nu-l mai recunosc.Bravo !pentru cei care au luat o asemenea atitudine.Au facut un lucru bun pentru cei care locuiesc in zona.
Buna seara domnule prefect de Bacău în ziar scrie că sa modernizat drumul Ungureni – Bartasesti suntem în data de 22.07.2023 și în satul Bartasesti nu am văzut 1 gram de asfalt deci cine pe cine minte…..